Przemyśl jest częścią Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo

8 kwietnia 2017

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który biegnie przez pięć regionów – w tym i województwo Podkarpackie oraz sam Przemyśl – będzie nadal promowany. Na rozwój tej marki oraz turystyki rowerowej na szlaku Green Velo w 2017 roku województwa wydadzą 550 tysięcy złotych.

Każde z województw przeznaczy 110 tys. na działania promujące Green Velo, z czego 80 tys. działania wspólne i 30 tys. działania regionalne. Dzięki tym środkom powstaną m.in. zaktualizowane dodruki map i folderów. Szlak już w tym roku był i jeszcze będzie promowany na targach turystycznych, zostaną też zorganizowane eventy promocyjne, będą aktualizowane profile społecznościowe, zostanie także przeprowadzona kampania reklamowa w prasie papierowej w tytułach specjalistycznych oraz w na portalach dzienników lokalnych w całej Polsce.

Podkarpacki odcinek Szlaku ma istotny wpływ na aktywizację gospodarczą i społeczną regionu. Świadczy o tym podwojona od 2015 r. liczba Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.
Szlak Green Velo stał się również inspiracją dla podkarpackich samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych do rozbudowywania i wzbogacania go o nowe ścieżki rowerowe prowadzące do kolejnych atrakcji turystycznych na ich terenie – powiedział marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

To właśnie województwo podkarpackie będzie odpowiadać za aktualizację i dodruki map oraz folderów dla całej trasy. Według podpisanego na rok 2017 porozumienia liderem, który organizuje koordynuję pracę pozostałych regionów będzie województwo lubelskie.
Oprócz działań wspólnych, które zostały określone zapisami umowy partnerskiej, równolegle prowadzone będę działania regionalne np. promocja szlaku podczas imprez dedykowanych rowerzystom m.in.: Bike Town w Przemyślu, Roztoczański Maraton Rowerowy Szlakiem Green Velo, Rajd Rowerowy Szlakiem Green Velo w Stalowej Woli, Maraton Cyklokarpaty, Puchar Świata Mediów w Kolarstwie Szosowym Podkarpackie 2017, Puchar Świata w Triathlonie Podkarpackie 2017, wizyty studyjne dla dziennikarzy i blogerów, warsztaty dla branży turystycznej mające na celu opracowanie konkretnych pakietów Green Velo i włączenie ich do oferty organizatorów i pośredników turystyki.

Podkarpacki odcinek Szlaku obejmuje trzy „królestwa”: Roztocza, Pogórza Karpackiego oraz Ziemi Sandomierskiej wraz z Doliną Sanu i liczy 459 km długości. Ma on istotny wpływ na aktywizację gospodarczą i społeczną regionu. Świadczy o tym podwojona od 2015 r. liczba Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (2015 – 47 MPR, 2017 – 100 MPR), co z kolei oznacza że Szlak przynosi skonkretyzowane korzyści dla małych i średnich firm świadczących różnego rodzaju usługi dla turystów.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, to 2070 km, zaczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich i przebiega przez pięć województw: Warmińsko – Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie.

fot. pexels