O eugenice, szanowaniu życia i klauzuli sumienia mówił w Przemyślu profesor Bogdan Chazan

8 kwietnia 2017

W czwartek, 30 marca, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyło się spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem. Lekarz ginekologii i położnictwa, nauczyciel akademicki od pół roku pracuje w nowo utworzonym Centrum Zdrowia Rodziny prowadzonym przez Caritas Diecezji Przemyskiej. Wcześniej po tym jak odmówił pacjentce aborcji został zwolniony ze szpitala w Warszawie.

Życie powinniśmy traktować jako dar. Otrzymujemy je od Boga więc nie jesteśmy upoważnieni do jego odbierania. Tymczasem nie cenimy tego daru, lekceważymy go. Żyjemy w szczęśliwych czasach, gdy wojny nie ma od 70 lat w Europie, ale trwają zamachy na życie nienarodzonych dzieci, a także wartość życia osób starszych, chorych zmniejszyła się. Dlaczego zdaniem licznych osób, dziecko, które jest jeszcze w łonie matki nie zasługuje na to żeby żyć ? Mieszkańcy ziemi tak okrutnie obchodzą się ze swoimi dziećmi, masowo je zabijają bez sądu, setkami tysięcy sztuk przechowują je w ciekłym azocie, praktykują dzieciobójstwo po urodzeniu. Dlaczego wartość życia tych najsłabszych spada ? – mówił podczas spotkania prof. Bogdan Chazan.

Zdaniem lekarza dzieci zabija się nie tylko podczas aborcji, ale także w sposób niezamierzony przy procedurach wspomaganego rozrodu, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej czy też przy procesie in vitro. Cynizm, brutalność, nienawiść osób, które mają inne zdanie niż obrońcy życia zdaniem prof.Chazana bierze się prawdopodobnie z ucieczki od pytania o godność dziecka. Dziecko na szkle już też ma godność Dziecka Bożego.
Może to bierze się z własnych doświadczeń, może z zaprzeczenia faktów, które miały miejsce, ale wydaje się, że tylko przyjęcie prawdy, tylko pogodzenie się z nią, konfesjonał może tu dać ukojenie, spokój.– twierdzi B.Chazan.

Prof. Chazan w auli seminarium mówił o powrocie eugeniki. Eugenika wraca, niby nieśmiało, niby pod pretekstem troski o niepełnosprawnych, pod pretekstem litości na chorym dzieckiem, pod pretekstem zaoszczędzenia kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Selekcja dzieci na lepsze, gorsze, na zdrowe, chore odbywa się bardzo często. Odbywa się chociażby podczas procedury in vitro na szkle.

Zdaniem profesora zgoda na eksperymenty związane z życiem równoznaczna jest z mechanizmem równi pochyłej. Jak pogodzić prenatalną selekcję ludzi z solidarnością z nimi ? W odniesieniu do niepełnosprawnych osób jesteśmy przepełnieni sympatią i słusznie. Szanujemy ich, kochamy, chcemy aby weszli w społeczeństwo, aby poczuli się dobrze, natomiast zanim jeszcze się urodzą jesteśmy wobec nich okrutni, urządzamy polowania w czasie diagnostyki prenatalnej. Dzieci, które są chore mają małe szanse żeby się urodzić.- mówił prof.Bogdan Chazan.

Klauzula sumienia w Polsce nie działa zdaniem profesora. Absurdem jest to że lekarzy wyznacza się do zabijania ludzi, czy strażakom poleca się podpalanie lasów? Trzeba od tego odejść. Zaczynam mieć wrażenie, że aborcja jest jakby najważniejszą procedurą wykonywaną w szpitalach. Nie słyszałem żeby lekarz został zwolniony z pracy, że zmarło jakieś dziecko w okresie porodu. Nawet jeśli coś się stało mamie. Natomiast jeżeli lekarz odmówił wykonania aborcji natychmiast został wyrzucony i pozbawiony jakiegokolwiek kontaktu z medycyną. W Warszawie zatrudnienia nie może znaleźć W stosunku do mnie krzywda mi się nie stała, moim zdaniem duża większa krzywda dzieje się w odniesieniu do młodych ludzi. Grożono mi odebraniem prawa wykonywania zawodu, w dalszym ciągu grozi mi się tym. Mam wiele dowód, że lekarze boją się upominać o klauzulę sumienia, natychmiast są odsuwani od możliwości specjalizowania się.

Organizatorem spotkania była Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej.

Anna Fortuna