Przemyskie pogotowie ratunkowe obchodziło 105 lat istnienia [Galeria zdjęć]

20 września 2017

W dniu 16 września przemyskie pogotowie ratunkowe obchodziło swój jubileusz 105-lecia powstania.

Sobotnie obchody rozpoczęła Msza Św. w intencji pracowników służby zdrowia, której przewodniczył Abp Adam Szal, w trakcie której poświęcony został sztandar Ratownictwa Medycznego w Przemyślu. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali z Bazyliki Archikatedralnej do kamienicy przy ul. Wodnej 13. To tutaj od maja 1912 roku mieściła się pierwsza w historii Przemyśla stacja ratunkowa, działająca w strukturach Straży Ogniowej Miejskiej. Tablicę sfinansowaną przez Fundację PZU, odsłonił marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Głowna część uroczystości odbyła się w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie zaprezentowano wystawę poświęconą historii przemyskiego pogotowia ratunkowego, wystawę modeli karetek z całego świata, a przed samym budynkiem także historyczne pojazdy służące ratownikom.

W sali audiowizualnej Muzeum odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania sztandaru Ratownictwa medycznego w Przemyślu, a także wręczone zostały przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza odznaczenia państwowe. Organizatorzy uroczystości wręczyli gościom także okolicznościowe medale oraz wydany specjalnie na tę okazję album „Historia dobrem pisana”.

Przemyskie pogotowie ratunkowe to nie tylko instytucja, która jest chlubą dla służby i ochrony zdrowia. Nie jest także tylko instytucją, której głównym zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom, w tym przypadku bezpieczeństwo zdrowotne. Jest to również instytucja, która wpisuje się w znakomite, piękne dzieje miasta Przemyśla, Ziemi Przemyskiej. I dlatego tak ważnym zadaniem dla nas – współczesnych – abyśmy pamiętali o twórcach pogotowia ratunkowego, czcili ich w taki sposób, jak to robimy dzisiaj – powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

W ramach jubileusze na przemyskim Rynku zagościło Miasteczko Ratownictwa Medycznego. Piknik zakończył koncert gwiazdy wieczoru Alberto Amati.

Anna Fortuna

Fot. Piotr Gdula

no images were found