Przemyskie muzeum chce ocalić stare filmy z Przemyślem w tle. Posiadasz takie ? Podaruj je lub wypożycz

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zbiera stare filmy o Przemyślu. Osoby posiadające nagrania na taśmach celulozowych mogą je podarować lub wypożyczyć instytucji. Prezentacja filmów odbędzie się podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Niedawno przyszedł do nas mieszkaniec Przemyśla, który przyniósł zbiór filmów rodzinnych na filmie 8 mm. Sam nie miał projektora i nie mógł ich odtworzyć. Jeden z zaprzyjaźnionych zakładów fotograficznych udostępnił nam swój, radziecki projektor, na którym mogliśmy je obejrzeć. Na tych taśmach był m.in. pochód 1 majowy, na nieistniejącym już stadionie Polonii, przy pełnym trybunach pokazy konnych zawodów, w strojach historycznych. Pojawił się wówczas pomysł, że skoro pochylamy się nad zdjęciami, które mają 100 lat, to warto by również zająć się starymi filmami. Chcemy je zbierać , w sposób profesjonalny zabezpieczać, konserwować. Krótkie filmy będziemy digitalizować i będzie można je obejrzeć na naszej stronie internetowej – mówi dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz.

Obecnie Muzeum zebrało już – zarówno od osób prywatnych jak też np. szkół – kilkanaście filmów na taśmach 8 i 16 mm z lat 70-80. Otrzymało także kamerę, trzy projektory do filmów 8mm i od Centrum Kulturalnego projektor do filmów 16 mm.
Pozyskane filmy, to m.in. kronika filmowa, filmy propagandowe, ale są też takie jak „Pokolenie awansu społecznego”, „Wychowanie przedszkolne w Polsce Ludowej”, „Przechowywanie warzyw i owoców” czy też instruktażowe: obsługa silnika dwusuwowego, obsługa komara. Prywatne filmy poza życiem rodzinnym pokazują także różnego rodzaju uroczystości w Przemyślu – pochody 1 majowe, uroczystości kościelne .

Każdy z tych filmów, nawet te propagandowe mają jakąś wartość poznawczą, tzn. można zobaczyć ubiory ludzi, zwyczaje, jak wyglądał rozwój techniki. Dla ludzi, którzy za 50 lat będą to wszystko badać jest to źródło informacji. Jeszcze większe większym źródłem informacji są filmy prywatne, pokazują one miasto, którego już nie ma. Pokazane jest np. Zasanie, gdzie widać na osiedlu Kmiecie tylko kilka bloków, Rycerskie, Kazanów, to łąki, na których pasą się krowy. Miasto, którego już nie ma, ludzi, których już nie ma, uroczystości, których już nie ma – dodaje Jan Jarosz.

Osoby, które w przeszłości nagrywały amatorskie filmy na taśmie 8 mm, prezentujące życie codzienne w Przemyślu i na Podkarpaciu proszone są o kontakt z Muzeum osobiście, telefonicznie pod numerem 16 679 30 00, 16 679 30 25; mailowo: sekretariat@muzeum.przemysl.pl; edukacja@muzeum.przemysl.pl. Filmy można podarować lub wypożyczyć instytucji – w zamian otrzymamy wersję cyfrową naszego zapisu. Chcemy podczas Nocy Muzeów w gmachu głównym pokazać te filmy o Przemyślu już zdigitalizowane, zaś kronikę filmową, propagandowe będziemy puszczali w oryginale, z projektora w patio Kamienicy – co nada odbiorowi troszkę magii – mówi Jan Jarosz.

Anna Fortuna