Przemyski szpital przyjmie chorych na koronawirusa. FILM

5 lutego 2020

Zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, szpital w Przemyślu będzie jedną z jednostek na Podkarpaciu, do której trafią ewentualni chorzy z podejrzeniem lub ze zdiagnozowanym wirusem 2019NCoV.

Trzy rzeczy powinny skłonić każdego, kto się gorzej czuje, do udania się do szpitala i zgłoszenia swoich podejrzeń. Chodzi o fakt kontaktu z osobą, która w ostatnim czasie była w Chinach, wysoką temperaturę i duszności. Takie okoliczności i objawy mogą świadczyć o zarażeniu koronawirusem.

Natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza może uratować życie, ale także zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby. Absolutnie nie należy bagatelizować objawów, bo koronawirus 2019 nCoV jest wirusem bardzo zaraźliwym, a wskaźnik zaraźliwości w dotychczas poznanych przypadkach może sugerować, że koronawirus może spowodować światową epidemię. Na pewno wiadomo, że koronawirus przenosi się z chorego na chorego doga kropelkową, a okres inkubacji wynosi średnio 5-6 dni.

Pojawiły się jednak informacje, że wirus może utrzymywać się do kilku dni na przedmiotach, które zainfekował zarażony, i że właśnie poprzez kontakt z takim przedmiotem też można się zarazić.

Czytaj o problemie. Czy paczki z Chin są monitorowane w Przemyślu?

Zdaniem wielu obserwatorów, pierwotnym siedliskiem wirusa był targ spożywczy w Wuhan, stąd też informacje, że koronawirus może mieć pochodzenie odzwierzęce i przedostał się na człowieka od nietoperzy lub węży. Poniżej filmik z targu w Wuhan (uwaga-drastyczne sceny).

Choroba jest szczególnie groźna dla osób starszych, dzieci i osób ze zmniejszoną odpornością. Według czasopisma medycznego Lancet cytowanego przez portal bogaty.man, czynnik zaraźliwości wirusem jest wyjątkowo wysoki- na 100 osób narażonych na zakażenie, aż 83 zostanie zarażone. Dlatego władze Chin podjęły radykalną walkę z epidemią, izolując wielomilionowe miasta i zamykając transport wewnątrz kraju. Ciała zmarłych w chińskich szpitalach nie są wydawane rodzinom, a natychmiast spalane w krematoriach. Poniżej film z opustoszałego Wuhan.

Wśród działań, które mogą zapobiec zarażeniu się wirusami wymieniane jest unikanie dużych skupisk ludzkich i częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem. Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego, ,,prędzej czy później” w Polsce pojawi się koronawirus.

 

 

 

na podst. bmen biw

zdj.ilustracyjne