Przemyska Jednostka Strzelecka 2009 obchodziła swoje 20 -lecie

10 listopada 2014

Jednostka Strzelecka 2009 im. Gen. bryg. Andrzeja Galicy przy II LO w Przemyślu obchodziła swoje 20 -lecie. Zrzesza ona młodzież chcącą służyć ideałom strzeleckim.

Jednostka Strzelecka 2009 obchodziła swój jubileusz 20 – lecia przez trzy dni. Obchody rozpoczęły się w dniu 6 listopada od mszy św. w Kościele Garnizonowym, w intencji poległych za ojczyznę strzelców. Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Orląt Przemyskich oraz na Zamku Kazimierzowskim, gdzie aktorzy teatry Fredreum wystawili sztukę patrona jednostki „Przysięga”.

Następnego dnia na Cmentarzy Głównym złożono kwiaty na mogiłach poległych strzelców i drużyniaków, a także w przemyskim Archiwum Państwowym otwarto wystawę poświęconą Jednostce Strzeleckiej. Była to też okazja do promocji książki o losach tej grupy, której autorem jest Halina Humnicka.

W ramach obchodów 20 – lecia na Zamku Kazimierzowskim zorganizowano sesję naukową z udziałem prof. dra Zbigniewa Moszumańskiego i prof. dra Andrzeja Olejki.

Obchody jubileuszu zakończono w dniu 8 listopada, odsłaniając tablicę pamiątkową przy II LO. Tam też odbyło się spotkanie najstarszych strzelców z założycielem jednostki Mirosławem Czado.