Przemyscy kupcy mają pomysły jak ograniczyć smog w mieście

6 marca 2016

Przemyska Kongregacja Kupiecka chce walczyć ze smogiem w naszym mieście. Postulaty, w których proponuje sposoby ograniczenia tego zjawiska i poprawy jakości powietrza skieruje do prezydenta miasta i Rady Miejskiej. Zachęca również wszystkie osoby chcące coś zmienić w Przemyślu do wstąpienia do PKK.

Przemyśl spowity jest smogiem i nie ma żadnych planów ani ze strony władz ani ze strony opozycji w Radzie Miejskiej jak przeciwdziałać temu – podczas konferencji prasowej mówił Błażej Wilk rzecznik Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej – Przemyska Kongregacja Kupiecka zdaje sobie sprawę, że problem smogu nie można załatwić od razu. Należy jednak coś próbować robić w tej sprawie. Dlatego też PKK skieruje do prezydenta miasta oraz do RM swoje postulaty dotyczące tej kwestii.

Założenia programu poprawy jakości powietrza w Przemyślu, proponowane przez Przemyską Kongregację Kupiecką zawierają się w czterech punktach. Pierwszym z nich jest propozycja aby aby Rada podjęła uchwałę obniżającą podatek od nieruchomości dla tych wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości, którzy zrezygnują w swych budynkach z tradycyjnego ogrzewania i przejdą na ogrzewanie MPEC lub gazowe.

Na rzecz poprawy jakości powietrza Miasto, a dokładniej Zarząd Dróg Miejskich mógłby zwalniać z opłat za zajęcie pasa drogowego wszystkich inwestorów docieplających domy, kamienice itp. Docieplone budynki to mniejsze zużycie opału, a to z kolei przełoży się na zmniejszenie spalin.

Trzeci postulat dotyczy ograniczenia emisji spalin pochodzących z rur wydechowych ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez centrum miasta. Aby to osiągnąć wystarczy wprowadzić nakaz zjazdu na obwodnice dla ciężarówek, które często zamiast wybierać obwodnice jadą w/z kierunku Bakończyc czy Medyki.

Czwarta propozycja PKK to wprowadzenie 4 -letniego moratorium na wycinkę miejskich drzew. Z niepokojem obserwujemy postępujące zjawisko cichej wycinki starych drzew rosnących w mieści i braku nasadzeń w ich miejsce drzew nowych – argumentuje B.Wilk – Jeśli władze miasta odrzucą nasze postulaty zasłaniając się brakiem pieniędzy w budżecie, deklarujemy, że członkowie PKK sami sfinansują część akcji sadzenia drzew. Równocześnie zachęcamy wszystkich przemyślan by na własną rękę sadzili drzewa, gdzie tylko to możliwe.

Członkowie Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej zachęcają do współpracy wszystkie osoby aktywne, ludzi młodych, którzy chcieliby realizować swoje plany, inicjatywy, osoby chcące coś zmienić w naszym mieście.

Anna Fortuna