Przeciwko czemu strajkowały kobiety na przemyskimi Rynku? [Galeria zdjęć]

10 marca 2017

Przemyśl znalazł się wśród 85 miast Polski, w których odbył się Międzynarodowy Strajk Kobiet. Na przemyskim Rynku panie wspierane przez panów postulowały o swoje prawa.

W dniu 8 marca na przemyskim Rynku zgromadzili się zwolennicy Międzynarodowego Strajku Kobiet, którym przyświecało hasło „Solidarność naszą bronią”.
Kobiety całego świata w tym szczególnym dniu manifestują swą solidarność w walce o prawa kobiet. W tym roku mija 108 lat od pierwszych obchodów Dnia Kobiet. Przez te lata kobietom udało się wywalczyć bardzo wiele. Prawa wyborcze, prawo do pracy i godnej płacy, dostęp do nowoczesnych środków antykoncepcyjnych i wiele innych. Ale w 2017 stajemy przed koniecznością obrony wywalczonych praw! Bądźmy solidarne! Kobiety całego świata łączą się w jednej manifestacji we obronie swych praw! Jak kobieta mówi NIE! To znaczy NIE! – mówią organizatorzy protestu w Przemyślu.

Podobne manifestacje odbyły się w 50 krajach na całym świecie, a zainspirowane zostały ubiegłorocznym Czarnym Protestem jaki miał miejsce w Polsce. W Polsce kobiety stanowią 52 % społeczeństwa. Podczas środowego strajku domagały się m.in. państwa wolnego od zabobonów, leczenia według najlepszych standardów, chcą żeby lekarz kierował się tylko i wyłącznie rzetelną wiedzą medyczną, żądają dostępu do najnowocześniejszych środków antykoncepcyjnych.

Chcemy żeby Polki mogły w cywilizowany, bezpieczny sposób regulować swą wolność, żyjemy w XXI w i nie jest to żadna łaska. Żądamy godnego wynagrodzenia pracy kobiet, a także aby kobiety były właściwie wynagradzane za pracę świadczoną bezpłatnie na rzecz rodziny – dopominano się w Przemyślu.

Anna Fortuna

Fot. Anna Fortuna, Piotr Gdula

no images were found