Proces przeciw abp.Józefowi Michalikowi o ochronę dóbr osobistych

10 marca 2015

W najbliższy czwartek w Sądzie Okręgowym w Przemyślu odbędzie się rozprawa przeciw metropolicie przemyskiemu abp.Józefowi Michalikowi. Pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych wniosła Małgorzata Marenin, szefowa Stowarzyszenia Stop Stereotypom.

W październiku 2014 r. metropolita przemyski abp.Józef Michalik wygłosił homilię w katedrze wrocławskiej, podczas której wskazał, że za istnienie zjawiska pedofilii współodpowiedzialne są feministki oraz rozwodzący się rodzice, (…) agresywne polskie feministki, które od lat szydzą z Kościoła i etyki tradycyjnej, promują aborcję i walczą z tradycyjnym modelem rodziny i wierności małżeńskiej.

Słowa te szczególnie ugodziły Małgorzatę Marenin szefowę Stowarzyszenia Stop Stereotypom oraz przewodniczącą Twojego Ruchu w woj.Świętokrzyskim, która samotnie wychowuje 6 -letniego syna. Były to słowa wprowadzające niższą kategorię ludzi, winnych karalnemu, negatywnemu zjawisku społecznemu obwinionych o spowodowanie tego zjawiska, w którym w ogóle nie biorą udziału, ani jako sprawcy pedofilii, ani jej ofiary mówi kobieta.

Za abp.J.Michalikiem wstawili się biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej bp Adam Szal i bp Stanisław Jamrozek, którzy apelują o modlitwę oraz solidarność z kapłanem. W sytuacji przegłosowanej przez Sejm Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, będącą ukrytym sposobem promowania ideologii gender, tamte słowa naszego Pasterza okazały się prorocze. Jak się dowiadujemy z czwartkowego wydarzenia chce się uczynić medialny zamęt, co tym bardziej potęguje dotkliwe ataki na osobę naszego Pasterza. Wyrażamy słowa naszej solidarności i z serca zachęcamy do duchowej łączności z Pasterzem przez modlitwę czytamy na stronie archidiecezji przemyskiej.

W styczniu wrocławski Sąd Rejonowy umorzył postępowanie z prywatnego aktu oskarżenia wniesionego przez Małgorzatę Marenin.