Weekendowe wpadki przemytników

10 marca 2015

Podczas minionego weekendu celnicy zatrzymali papierosy o wartości prawie 100 tys. zł. 

W sobotę tuż po północy, na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Służby Celnej wytypowali do szczegółowej kontroli wjeżdżający do Polski samochód marki Hyundai. W licznych skrytkach w dachu, drzwiach oraz bocznych ściankach, celnicy wykryli 2803 paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy. Do ich przemytu przyznał się kierujący pojazdem, 38-letni obywatel Ukrainy, przeciwko któremu wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna oraz utrata samochodu, który posłużył do przemytu.

Jeszcze tej samej nocy, celnicy wykryli 750 paczek papierosów ukrytych w kole wjeżdżającej do Polski ciężarówki. Kierowca pojazdu tłumaczył, że zamierzał je sprzedać z zyskiem w Polsce. Papierosy trafiły do magazynu celnego a przewożący je obywatel Ukrainy uiścił 300 zł na poczet grożącej mu kary grzywny.

Z nielegalnym towarem celnicy mieli do czynienia także kontrolując autokary. W niedzielne popołudnie na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze wykryli 2235 paczek papierosów w autokarze relacji Ivano Frankiwsk-Praga. Z pomocą skanera celnicy szybko dotarli do skrytek w dachu, desce rozdzielczej czy w ściance obok kabiny sypialnej kierowcy, w których ukryto nielegalny towar.

Z kolei na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celnej udaremnili przemyt 620 paczek papierosów, które usiłował przewieźć przez granicę 36-letni kierowca autokaru (ob. Ukrainy). W tym przypadku, poza zatrzymaniem nielegalnego towaru i wszczęciem postępowania, Służba Celna wystąpiła także do Straży Granicznej z wnioskiem o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Funkcjonariusze celni z Medyki udaremnili także próbę przemytu do Polski 210 sztuk kosmetyków oznaczonych logo światowych marek. Wykryte zostały one u 47-letniej obywatelki Ukrainy.

Prowadząc działania nie tylko w obrębie przejść granicznych, ale również wewnątrz kraju, funkcjonariusze mobilnej grupy kontrolnej zatrzymali w piątek późnym wieczorem ponad tysiąc paczek papierosów. Towar w 2 foliowych workach przenosiło w centrum Przemyśla 2 obywateli Ukrainy (kobieta i mężczyzna).