Oskarżony o wzniesienie okrzyku „śmierć Ukraińcom” nie przyznaje się do winy

26 października 2017

Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu ruszył proces oskarżonego o wzniesienie okrzyku „śmierć Ukraińcom”. Zdarzenie miało miejsce podczas ubiegłorocznego Marszu Orląt Przemyskich.

W dniu 30 czerwca Prokuratura wniosła do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu Adrianowi N., który podczas ubiegłorocznego Marszu Orląt Przemyskich miał krzyknąć „śmierć Ukraińcom”.

Oskarżony w dniu 10 grudnia 2016 r. w Przemyślu, stosował groźbę bezprawną wobec grupy osób ze względu na narodowość ukraińską oraz publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych w ten sposób, ze będąc uczestnikiem Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich, w trakcie przejścia obok Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu, wzniósł okrzyk „śmierć Ukraińcom”, czym działał na szkodę grupy ludności pochodzenia ukraińskiego – wyjaśnia prokurator Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

W dniu 18 października, w Sądzie Okręgowym w Przemyślu rozpoczął się proces 31-letniego Adriana N. Podczas pierwszej rozprawy mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a także odmówił składania wyjaśnień. W tym dniu Sąd przesłuchał także świadków, nie wszyscy stawili się na rozprawę.

Kolejna rozprawa odbędzie się w dniu 23 listopada.