Ogólnopolskie obchody 24 lecia Straży Granicznej w Przemyślu [duża galeria zdjęć]

15 maja 2015

W dniu dzisiejszym na przemyskim Rynku odbyły się obchody 24 -lecia Straży Granicznej. Podczas uroczystości nadano mianowania na stopień oficerski, wręczono medale i odznaczenia.

Dzisiejsze obchody 24 -lecia Straży Granicznej rozpoczęły się od mszy świętej w archikatedrze przemyskiej, a następnie na Rynku Starego Miasta odbył się apel połączony z promocją na pierwszy stopień SG. Uroczystości odbyły się z udziałem kampanii reprezentacyjnej SG, orkiestry reprezentacyjnej SG, pocztu sztandarowego.

W obchodach wzięli udział m.in.: minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska, prezydent Przemyśla Robert Choma, przedstawiciele służb mundurowych. Obecna była również ekipa serialu poświęconego Bieszczadzkiej Straży Granicznej „Wataha”.

Podczas wystąpień zaproszonych gości mówiono o Straży Granicznej jako tej jednostce, która realizując zadania służy zarówno polskiemu społeczeństwu jak i społeczności międzynarodowej. Są oni obecni wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie, gdzie są potrzebni. Formacja ta ma być wysokim gwarantem ochrony granicy państwowej. W ciągu tych 24 -lat przeszła ona szereg zmian, została zaopatrzona w nowoczesne technologie.

W dniu dzisiejszym wszystkim funkcjonariuszom SG złożono podziękowania za ich pracę, trud i poświęcenie, które daje Polakom poczucie bezpieczeństwa i kształtuje wizerunek naszego kraju jako stabilnego i przewidywalnego członka UE.

Dzisiejszy dzień był również okazją do wręczenia odznaczeń i medali, m.in.: za zasługi dla państwa i obywateli, za zasługi dla SG oraz za zasługi dla obronności kraju.

Specjalne odznaczenie, tytuł honorowego członka niezależnych związków funkcjonariuszy SG otrzymał producent serialu „Wataha” Artur Kowalewski oraz odgrywający  nim główne role aktorzy Bartłomiej Topa i Leszek Lichota.

Całość uświetniła defilada kampanii reprezentacyjnej oraz pokaz musztry.

Anna Fortuna

[Not a valid template]