Oficerowie z Akademii Sztuki Wojennej szkolili się w Przemyślu [Galeria zdjęć]

20/01/2018
1727 Views

W Przemyślu odbyły się ćwiczenia “Twierdza -18” Akademii Sztuki Wojennej. Około 90 żołnierzy doskonaliło swoje umiejętności orientowania topograficznego i oceny terenu działań.

Pierwszy etap ćwiczenia TWIERDZA-18 rozpoczął się 8 stycznia br. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Druga, kluczowa faza treningu miała miejsce w Przemyślu, w dniach od 15 do 20 stycznia br.

Tematem ćwiczenia było działanie brygady w czasie kryzysu i wojny. Pod wieloma względami jest to ćwiczenie innowacyjne. Scenariusz treningu uwzględnia specyfikę geograficzną i historyczną obszaru Podkarpacia i związane z tym nietypowe działania taktyczne.

Celem ćwiczenia jest m.in. nauka rozwiązywania problemów taktycznych, doskonalenie umiejętności indywidualnej i zespołowej pracy osób funkcyjnych na stanowiskach dowodzenia, ale także współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej
i oddziałami Straży Granicznej w zakresie oceny terenu, wykorzystania miejscowej infrastruktury, zdobywania informacji, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i wsparcia bojowego.

Celem tego ćwiczenia jest kształcenie i doskonalenie umiejętności studentów oraz tworzenie warunków, aby nabywali doświadczenia w zakresie organizacji, planowania i synchronizowania działań bojowych – powiedział płk dr hab. Dariusz Majchrzak, prorektor do wojskowych ASW.

Realistyczny scenariusz ćwiczenia przewiduje sytuację chaosu i braku stabilizacji
w określonym rejonie fikcyjnego państwa (Wislandii), wywołaną w dużej mierze przez działania hybrydowe państwa-agresora (Matadoru).

Uczestnicy ćwiczenia, studiujący w ASW oficerowie, ale i studenci cywilni kierunku „obronność” uczą się i doskonalą swoje umiejętności planowania i organizowania przemieszczenie zgrupowania taktycznego do rejonu ogarniętego konfliktem społeczno-politycznym, podsycanym przez wrogie państwo. Rozpoznają przeciwnika i planują wraz z WOT działania przeciw dywersyjne. Organizują współdziałanie wojska ze Strażą Graniczną w celu ochrony granicy państwa. Planują współpracę z Policją, by mieszkańcy ogarniętego zamieszkami regionu mogli poczuć się bezpiecznie. Udzielają pomocy i zapewniają bezpieczeństwo władzom samorządowym i administracji państwowej w sprawowaniu ich funkcji. Razem z MSWiA, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i organizacjami pozarządowymi planują pomoc uchodźcom, masowo napływającym na teren ćwiczącego państwa. Wreszcie poprzez media informują o swoich działaniach społeczność narodową i międzynarodową. Oficerowie prasowi odpowiadają na ataki dezinformacyjne przeciwnika. To tylko kilka z problemów do rozwiązania.

To specyficzne ćwiczenie. Pierwszy raz od kilkunastu lat współdziałaliśmy z innymi niż wojsko jednostkami. W tym ćwiczeniu uczestniczą żołnierze 3. Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Młodzi oficerowie, dzięki wiedzy przekazywanej przez naszych nauczycieli, rozszerzają swoją wiedzę taktyczną, jeżeli chodzi o wykorzystanie i użycie wojsk obrony terytorialnej w działaniach wojennych i kryzysowych – dodaje kier. ćwiczenia płk dr hab. Leszek Elak, prodziekan wydziału wojskowego ASW.

Anna Fortuna

Inne wiadomości

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
638 views
Wiadomości
638 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
583 views
Wiadomości
583 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.
Wiadomości
1382 views
Wiadomości
1382 views

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.

adm - 15/02/2019

W Przemyślu odbędzie się casting na statystów do filmu „Ziuk. Młody Piłsudski’’, który jest realizowany przez telewizję publiczną. Producenci poszukują…