Ochroniarze z parku w Krasiczynie działali w zorganizowanej grupie przestępczej

21 grudnia 2017

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Rzeszowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano pracowników firmy ochroniarskiej, którzy oszukiwali przy sprzedaży biletów wstępu do Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zainteresowali się tą sprawą wiosną tego roku. Przez kilka miesięcy przyglądali się pracy ochroniarzy, pracujących na terenie zamku w Krasiczynie. Zbierali dowody ich nielegalnej działalności, ochroniarze część biletów wstępu sprzedawali wykorzystując nieautoryzowaną kasę fiskalną, a uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi dzielili się między sobą. Taki dzienny utarg wynosił – w zależności od dnia – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Część biletów była sprzedawana legalnie, tak aby nie wzbudzać podejrzeń właściciela obiektu.

Do zatrzymania 11 pracowników ochrony doszło w miniony poniedziałek. Policjanci przeszukali ich mieszkania oraz pomieszczenia, w których pracują. Zabezpieczyli komputery, telefony i dokumentację księgową.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu przedstawiła podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wyłudzili co najmniej 121 tysięcy złotych, wprowadzając do obiegu „lewe” bilety. Działali co najmniej od czerwca do września tego roku. Jeden z podejrzanych, 43-letni kierownik ochrony, usłyszał zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą za co grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani to mieszkańcy Podkarpacia w wieku od 37 do 60 lat. Wobec 10 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju. Jednego z podejrzanych sąd tymczasowo aresztował na 3 miesiące warunkowo zastrzegając, że środek zapobiegawczy zostanie uchylony po wpłaceniu w terminie 7 dni, 10 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.