Przemyśl ma wreszcie supernowoczesną onkologię. Relacja z otwarcia odnowionego oddziału [film]

W środę 1 sierpnia w Wojewódzki Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu odbyło się uroczyste otwarcie powstałego niejako na nowo oddziału Onkologii w Przemyślu.

Nowy oddział onkologiczny w przemyskim szpitalu, to nie tylko odnowione pomieszczenia i super nowoczesny sprzęt, którego nie powstydziłaby się żadna placówka tego typu w Polsce, ale także nowy sposób zarządzania  i podejścia do pacjenta.

Mówił o tym ordynator oddziału doktor Tomasz Ciszewski – Chciałbym również podkreślić że zmieniło się coś, co jest rzadko dostrzegane na tego typu otwarciach, a mianowicie filozofia podejścia do pacjenta. Staramy się aby pacjent był w centrum, abyśmy mogli mu nieść realną pomoc na wszystkich etapach choroby. Nowa koncepcja przyłożyła się do wzrostu ilości pacjentów o jedną trzecią w stosunku do roku 2016. 

Także dyrektor przemyskiego szpitala zadowolony jest z efektów działania odnowionej przemyskiej onkologii – Kiedy ja poczułem satysfakcję ze zmian, tutaj na onkologii. Otóż w momencie, gdy dowiedziałem się, jak lekarze w Brzozowie mówię, że z Przemyśla, na dalszą część terapii, docierają do nich pacjenci w taki sposób przygotowani, jak do tej pory nie miało to miejsca w Przemyślu i nie tylko w Przemyślu.

Nowy oddział dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i metodami leczenia chorób nowotworowych oraz zapobiegania efektom ubocznym. Na oddziale jest na przykład urządzenie chłodzące skórę głowy, co powoduje dużo mniejsze wypadanie włosów przy leczeniu chemioterapią.

Część wyposażenia sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Koszt remontu pomieszczeń oddziału wyniósł 1 milion złotych.

Piotr Gdula