O przemyskich Żydach mówiono w Archiwum Państwowym [zdjęcia]

28/01/2018
1107 Views

W ramach Międzynarodowych Obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyła się sesja naukowa „Historia i kultura Żydów przemyskich naszym wspólnym dziedzictwem”. Swoje prelekcje wygłosili: dyrektor Archiwum Anna Nowak, prof. Wacław Wierzbieniec, Dawid Ringler z Izraela i Joanna Potaczek.


W ramach sesji naukowej, która odbyła się w minioną środę w Archiwum Państwowym w Przemyślu wygłoszono cztery prelekcje. Prof. W.Wierzbieniec mówił o dziejach i kulturze przemyskich Żydów w historiografii. Według spisu ludności z 1931 r., Przemyśl zamieszkiwało 17 tys. 300 Żydów.

Właśnie tutaj, osadnictwo żydowskie było bardzo wczesne w stosunku do innych rejonów. Tutaj też, w Przemyślu powstała najwcześniej silna Gmina Żydowska, która oddziaływała na inne miejscowości, takiej jak Jarosław, Rzeszów. – zaznaczył prof. Wierzbieniec.

Wystąpienie dyrektor placówki Anny Nowak dotyczyło spraw związanych z wkładem osób narodowości żydowskiej w życie gospodarcze miasta.
Przez wiele lat nie mówiło się o tym, a Żydów w Przemyślu było dosyć sporo. Prowadzili oni tutaj różnego rodzaju przedsięwzięcia gospodarcze, byli rzemieślnikami, mieli zakłady produkcyjne, budowali kamienice. Zatem ten ich wkład warto dostrzec i warto o tym powiedzieć. Znamy wszyscy doskonale ich zaangażowanie w różne usługi, było tutaj bardzo dużo piekarzy, krawców. – powiedziała dyrektor Anna Nowak.

Dawid Ringler opowiadał o historii swojej przemysko-dynowskiej rodziny. Jego nazwisko zaznaczyło się w tej działalności rzemieślniczej w Przemyślu, w okresie międzywojennym. Joanna Potaczek w swoim wystąpieniu nawiązała do kwestii ratowania Żydów podczas wojny poprzez historię Stefani i Heleny Podgórskich.

Dla tegorocznych obchodów przyjęto taką formułę aby mówić nie tylko o tym dramacie, tragedii mordowania Żydów, ale także o tym jak oni tutaj z nami żyli, o tych normalnych czasach, codzienności bez wojny, kiedy każdy chciał zwyczajnie żyć i z tego życia jak najbardziej korzystać. – dodała A.Nowak.

Bardzo rozpowszechnione są ostatnio badania genealogiczne, ale właśnie to od wielu lat prym wiodą w nich osoby narodowości żydowskiej rozsiane po całym świecie, które bezpośrednio lub też przy pomocy innych osób szukają w Archiwum w Przemyślu swoich przodków i korzeni.

Najstarsze dokumenty znajdujące się w przemyskim Archiwum, dotyczące Żydów w Przemyślu pochodzą z XV w. Z tego okresu pochodzą właśnie dokumenty cechów rzemieślniczych, w których pojawiają się informacje o Żydach.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy
Przemyśl
731 views
Przemyśl
731 views

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy

af - 20/05/2018

Dzięki programowi rządowemu Miasto przebuduje dalszą część ulicy Wysockiego. Modernizacji miała zostać poddana również ulica Bielskiego, jednak ze względu na…

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019
Przemyśl
274 views
Przemyśl
274 views

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019

af - 20/05/2018

Na budżet obywatelski w 2019 r. miasto Przemyśl przeznaczy ponad 1 milion złotych. Będzie to kwota większa niż ta przeznaczona…

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu
Przemyśl
485 views
Przemyśl
485 views

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu

af - 20/05/2018

W ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich miast, mali i średni przedsiębiorcy z Przemyśla mogą się starać na…