Duże inwestycje w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Między innymi strzelnica Przemyślu

28 stycznia 2018

Budowa trzech wież obserwacyjnych, modernizacja placówek oraz rozbudowa systemów ochrony ochrony technicznej granicy, to inwestycje jakie w najbliższym czasie zrealizuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Na terenie komendy w Przemyślu powstanie także strzelnica.

W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni 2026 funkcjonariuszy. Kolejnych 90 zostanie przyjętych w tym roku.

Tam gdzie się da, trzeba ludzi zastępować techniką, dlatego ruszamy z inwestycjami. Powstaną m.in. trzy wieże obserwacyjne, grunty pod nie zostały już wykupione, a także ogłosiliśmy przetarg na projekt i wykonanie. – mówi płk SG Robert Rogoz, komendant BiOSG.Wieże obserwacyjne powstaną w miejscowościach: Bystre, Kalwaria Pacławska, Żmijowiska. Gotowe mają być do końca 2019 r., a koszt każdej z nich wyniesie około 1 mln zł.

W planach Bieszczadzkiego Oddziału SG jest także rozbudowa jego placówek w Hermanowicach, Korczowej i Wetlinie. Modernizacja tej pierwszej odbywać się będzie z myślą o mającym zostać otwartym w 2020 r. przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice. Placówka w Hermanowicach będzie zapleczem administracyjnym dla nowego przejścia.

Aż 15 mln zł mamy na rozbudowę systemu perymetrycznego. Jest to system inteligentnej ochrony technicznej granicy. Podobne systemy maja Słowacy i Litwini. W 2019 r. chcemy oddać 32 km objęte tym systemem z możliwością rozbudowy na kolejne odcinki. – wyjaśnia R.Rogoz.
Wszystkie te inwestycje zrealizowane zostaną w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” na terenie komendy BiOSG przy ul.Mickiewicza w Przemyślu wybudowana zostanie strzelnica pistoletowa. Wartość projektu to ponad 6 mln zł. Jej otwarcie planowane jest na rok następny.