Nieudane przemyty na podkarpackich przejściach granicznych

1 lutego 2018

Do magazynów depozytowych Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego trafiły kolejne papierosy bez polskich znaków akcyzy. Przemytnicy wyrobów tytoniowych wpadli na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej.

Kierowca ukraińskiego autokaru relacji Dniepr-Koblenz, który przekraczał granicę w Medyce przemycał 460 paczek papierosów. Nielegalny towar ukrył w podłodze pojazdu. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i tytułem grożącej kary grzywny wpłacił 7500 złotych.

Tego samego dnia, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili kolejną próbę przemytu papierosów w autokarze jadącym ze Lwowa do Legnicy. Tym razem kierowca pojazdu do ukrycia tytoniowej kontrabandy – 300 paczek – wykorzystał znajdujący się w autokarze zbiornik na wodę. Obywatel Ukrainy poddał się dobrowolnie karze i  tytułem grzywny  wpłacił 3500 złotych.

W ręce funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Medyce wpadł także podróżujący osobowym Renault 21- letni ob. Ukrainy. W samochodzie znaleziono 503 paczki papierosów ukryte w przerobionej belce podszybia i w schowkach pod siedzeniami pojazdu. 21-latek przyznał się do przemytu i wyjaśnił, że papierosy przeznaczone były do czarnorynkowej sprzedaży.

Ponad pół tysiąca paczek papierosów zatrzymali także funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Granicznego Referatu Realizacji w Korczowej. Kontrolując wjeżdżającego do Polski osobowego opla, funkcjonariusze wykryli przerobiony zbiornik paliwa, a w nim 570 paczek papierosów produkcji zagranicznej bez polskich znaków akcyzy. Dostęp do schowanej kontrabandy maskowała butla LPG. Przeciwko kierującej pojazdem obywatelce Ukrainy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, do którego oprócz papierosów zabezpieczono także przystosowany do przemytu samochód.