Nielegalni emigranci zatrzymani w Bieszczadach przez funkcjonariuszy SG

16 sierpnia 2017

Podczas długiego weekendu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwie grupy nielegalnych imigrantów – łącznie siedem osób oraz dwóch cudzoziemców – organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

W niedzielę 13 sierpnia, strażnicy graniczni z Placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych zatrzymali w okolicach miejscowości Wołosate czterech obywateli Pakistanu. Trzech mężczyzn – w wieku od 21 do 22 lat oraz 25 – letnia kobieta, nielegalnie przekroczyli zieloną granicę z Ukrainy do Polski. Nie posiadali dokumentów, celem ich podróży miały być kraje Europy Zachodniej – każdy z nich podążał do innego (Austrii, Belgii, Hiszpanii, Włoch).

W dniu 15 sierpnia, strażnicy graniczni z Placówki w Stuposianach zatrzymali w okolicy miejscowości Muczne pięciu obywateli Tadżykistanu. Trzech z nich – mężczyźni w wieku od 27 do 36 lat nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Dwóch pozostałych – w wieku 45 i 33 lata, to organizatorzy tego przekroczenia, których zatrzymano, gdy w samochodzie czekali na nielegalnych imigrantów. Prawdopodobnie mieli ich wywieźć w głąb naszego kraju, skąd dalej cudzoziemcy mogliby kontynuować swoją podróż na zachód Europy. Organizatorzy przebywali w naszym kraju legalnie, jeden z nich posiadał kartę pobytu wydaną w Polsce. a drugi aktualnie ubiega się w Polsce o status uchodźcy.

Nielegalni imigranci usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy państwowej,a następnie wszyscy w ramach umowy o readmisji zostali przekazani stronie ukraińskiej. Natomiast obywatele Tadżykistanu, którzy pomogli swoim rodakom odpowiedzą za organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Aktualnie pozostają oni w dyspozycji Bieszczadzkiego OSG, tę sprawę prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Krościenku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lesku.