Nie zgłosili do kontroli granicznej sporej ilości gotówki

22 czerwca 2018

Podróżni przekraczający przejście graniczne w Medyce przewozili znaczne ilości zagranicznych środków płatniczych, których nie zgłosili do kontroli.

Na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS przeprowadzając szczegółową kontrolę pojazdów, ujawnili w bagażu obywatelki Ukrainy 27 tys. dolarów amerykańskich. Kobieta podróżująca jako pasażerka mercedesa ,wjeżdżając do Polski nie zgłosiła do kontroli waluty, przeznaczonej wg jej wyjaśnień na zakupy. Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych, podróżna została ukarana mandatem karnym w wysokości  2 tys. złotych.

Deklaracji dewizowej nie złożył także obywatel Ukrainy, który w swych bagażach przewoził blisko 20 tys. euro, i 12 tys. dolarów amerykańskich. Mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 4,2 tys. złotych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro.