Nie daj się uzależnić od hazardu – przestrzega Izba Celna w Przemyślu

10 grudnia 2014

Rozpoczęła się wspólna kampania Służby Celnej i Ordynariatu Polowego „Nie daj się uzależnić od hazardu”. Działania prewencyjne mają na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń związanych z uzależnieniem od hazardu.

Uchwalona przez Sejm RP 19 listopada 2009 roku „Ustawa o grach hazardowych” radykalnie ograniczyła możliwość umieszczania automatów o niskich wygranych w kawiarniach, dyskotekach, pubach czy na stacjach benzynowych. W dniu 18 grudnia 2015 r. wygaśnie ostatnie zezwolenie, pozwalające na korzystanie z tego typu urządzeń w miejscach innych niż kasyna gry.

Hazard nie jest zwykłą działalnością gospodarczą, przede wszystkim ze względu na potencjalny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo społeczne, dlatego w interesie Państwa jest kontrola, monitorowanie i regulowanie runku gier hazardowych (podobnie do tematu hazardu podchodzą niemal wszystkie kraje świata). Dwa główne powody, dla których Państwo zdecydowało się na wprowadzenie tak radykalnych ograniczeń to:

  • negatywne moralne i społeczne skutki hazardu, w tym zagrożenie uzależnieniem zwłaszcza osób młodych,
  • wykorzystywanie gier hazardowych do prania brudnych pieniędzy pochodzących z przemytu, handlu narkotykami oraz przestępstw podatkowych.

Jednym z zadań Służby Celnej jest zwalczanie nielegalnego hazardu oraz kontrola hazardu urządzanego na podstawie przepisów prawa. W 2009 r. (przed uchwaleniem ustawy o grach hazardowych) na polskich ulicach funkcjonowało 50 tys. automatów do gry. Dziś jest ich ok. 20 tys. To o 60% mniej. Ok. 1/3 z tych automatów działa na podstawie jeszcze obowiązujących pozwoleń (z których ostatnie wygasną najpóźniej do 18 grudnia 2015 r.). Dla porównania – w woj. podkarpackim legalnie działa 121 automatów o niskich wygranych w 106 czynnych punktach gier.

W tym roku na terenie Podkarpacia zatrzymano ponad 500 automatów do gier, a funkcjonariusze celni wszczęli jednocześnie ponad 170 postępowań w związku z nielegalnym urządzaniem gier hazardowych.

Prowadząc własne działania oraz współpracując z innymi służbami, podkarpaccy celnicy sporządzili i na bieżąco monitorują mapę lokalizacji nielegalnych gier na automatach i podejmują tam czynności kontrolne. Na podstawie zgłoszeń dokonanych za pomocą telefonu interwencyjnego, podkarpacka Służba Celna obserwuje także, że lokalne społeczeństwo chce wspierać walkę z nielegalnym hazardem. W ramach telefonu interwencyjnego, tylko w tym roku, podkarpacka Służba Celna otrzymała 22 zgłoszenia, wskazujące, że możliwe są nieprawidłowości w obszarze gier hazardowych w stosunku do 51 podmiotów.

W laboratorium celnym w Przemyślu funkcjonuje nowoczesna jednostka upoważniona do przeprowadzania badań na automatach. W tym roku przemyskie Laboratorium Celne przeprowadziło nadania badania 370 automatów do gier, wykazując, że wszystkie badane maszyny działały niezgodnie z obowiązującymi przepisami.