Na zaproszenie Straży Granicznej, w Przemyślu gościła grupa dzieci z Ukrainy

24 maja 2016

Grupa 25 -dzieci z Ukrainy gościła podczas minionego weekendu w Przemyślu. Przyjechały one do naszego miasta na zaproszenie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Rodzice dzieci, które przyjechały do Przemyśla, to ukraińscy pogranicznicy, którzy brali udział w walkach na wschodzie kraju. Dla większości z zaproszonych małych gości, był to pierwszy w życiu wyjazd poza granice Ukrainy.

Dzieci do Polski przyjechały w piątek, 20 maja i ten dzień spędziły w osadzie garncarskiej w Medyni Głogowskiej, gdzie lepiły z gliny naczynia, pamiątkowe medale i figurki, które potem zabrały z sobą na Ukrainę. Wieczorem zwiedziły tamtejszy kościół z przepiękną mozaiką ceramiczną wykonaną przez miejscowych garncarzy. O tradycjach garncarskich w tym regionie opowiedział im wójt gminy Czarna Edward Dobrzański. Następny dzień mali goście rozpoczęli od zwiedzenia zabytkowych przemyskich podziemi, a następnie rzucili się w wir zabawy na torze saneczkowym znajdującym się na przemyskim stoku. W dalszej części dnia dzieci uczestniczyły w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym z okazji 25 – lecia Straży Granicznej, który odbył się na terenie Komendy Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu. Niedziela była czasem na spacer, po którym dzieci wróciły na Ukrainę.

Podczas weekendowego pobytu dzieci z Ukrainy były zakwaterowane w domu rekolekcyjnym prowadzonym przez Siostry Służebnice NMP w Przemyślu.

W Polsce dzieciom towarzyszyli funkcjonariusze, pracownicy oraz kapelani z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Z małymi gośćmi kilkakrotnie spotkał się komendant BiOSG płk SG dr Piotr Patla.

To już kolejna grupa dzieci ukraińskich goszcząca na zaproszenie Bieszczadzkiego OSG. W ubiegłym roku w Polsce odpoczywały dwie grupy – jedna podczas ferii zimowych, a druga na wakacjach – łącznie 70 osób.

no images were found