Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki – przemyska młodzież mająca pasje i będąca wzorcem dla swoich kolegów

31 lipca 2015

We współczesnym świecie młodym ludziom jest coraz trudniej znaleźć idoli oraz wzorce godne do naśladowania. Niekiedy jednak nie trzeba ich szukać daleko, czasem wystarczy się rozejrzeć na własnym podwórku. Jak żyć bez uzależnień i czerpać radość oraz siłę ze swoich pasji młodszych kolegów przekonują Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Przemyślu.

Często młodzi ludzie na etapie szkoły podstawowej lub gimnazjum szukają kogoś na kim będą mogli się wzorować. Niejednokrotnie wybierają osoby znane, ze świata sportu, muzyki. Jednak nie wszystkie one żyją w sposób dobry, godny naśladowania. Dlatego też: chcemy pokazać, że idola młody człowiek może znaleźć także w swoim otoczeniu, na swoim podwórku – mówi Dariusz Lasek pedagog działający przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Przemyślu. To właśnie on jest twórcą innowacyjnego na Podkarpaciu programu profilaktycznego „Chcę Ci dać, to co najlepsze”. Programu, w którym to młodzi ludzie zwani Młodzieżowymi Liderami Profilaktyki przekazują młodszym kolegom treści związane z profilaktyką.

Kim są Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki ? To uczniowie szkół średnich i licealiści, chociaż zdarzają się również gimnazjaliści. To młodzi ludzie, którzy mają pasje, żyją nimi, ale żyją też z dala od nałogów. Poprzez to, co robią pokazują jak znaleźć odskocznię w życiu, antidotum na problemy, a przez to siłę by nie sięgać po używki. Kierują się oni hasłem „Przez to, że walczę, zwyciężam, jestem silniejszy, bogatszy od wielu. Mam w sobie moc, z którą chcę się dzielić, najpiękniejszy skarb, którego nie chowam przed światem, ale odkrywam i daję tobie byś i ty stał się bogaty”.

Program „Chcę Ci dać, to co najlepsze” działa od sierpnia 2013 r. i skierowany jest do dzieci klas III-VI szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum, tam też odbywa się w formie show. Zaś w szkołach średnich ma on formę warsztatów.

Widzami show są 200-300 osobowe grupy dzieci. W pierwszej części Liderzy w sposób widowiskowy demonstrują swoje pasje, wśród nich można zobaczyć m.in.: freestyle football (efektowne podbijanie piłki), Slackline, czyli chodzenie po taśmie na wysokości 1,5 m, taniec zumby, Break Dance lub hip – hop, pokaz samoobrony czy układanie kostki Rubika nawet w 15 sekund. Są w stanie w sposób atrakcyjny pokazać niemal każdą pasję np. kolekcjonerstwo, fotografię i sztukę, ale także talenty aktorskie.  Dzieci zaoferowane występem reagują bardzo żywiołowo, mają okazję spróbować własnych sił. Po tej części następuje wyciszenie. Każdy z Liderów opowiada o sobie, o swojej pasji, od czego się ona zaczęła, co mu daje i przed czym chroni. Ich występy omawiane są następnie na lekcjach z wychowawcami, co ma umocnić całościowy przekaz.

To jak dzieci reagują, odbierają te występy – robiąc zdjęcia z Liderami, prosząc o autografy czy też zwyczajnie przybijając „piątkę” – zdaniem Dariusza Laska jest dowodem na to, że mamy kryzys autorytetów oraz wielką potrzebę ich znalezienia. Nie mówią, że alkohol jest czymś złym, ale pokazują, że to nie jest czas by po niego sięgać, a zdecydowanie sprzeciwiają używkom takim jak narkotyki. Program spotyka się też z dużym uznaniem również wśród specjalistów, a także popierają go nasi samorządowcy.

Podczas pierwszej edycji programu, Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki odwiedzili niemal wszystkie szkoły podstawowe w Przemyślu oraz wybrane w powiecie przemyskim i jarosławskim , łącznie ponad 2,5 tys. dzieci. Druga edycja, to szkoły na Podkarpaciu (Rzeszów, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Lubaczów,Mielec itd.), zasięgiem objęto 3,5 tys. dzieci. Występowali również w Warszawie.

Program ten pokazuje, że młodzież na którą niejednokrotnie się narzeka nie jest zła, a jest to wina współczesnego świata, który rzadziej eksponuje i akcentuje dobro. Młodzieżowi Liderzy nie tylko dają coś od siebie, ale co jest bardzo ważne również otrzymują. To że pomagają, mogą pokazać swoje pasje umacnia ich w tym co robią, dowartościowuje ich oraz uczy bezinteresowności.

W bieżącym roku szkolnym rusza trzecia edycja programu, tym samym proces rekrutacji, dlatego TPD Oddział w Przemyślu serdecznie zaprasza chętnych do współpracy.

foto: Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki TPD