Milionowy pasażer pociągu. Plany są jeszcze ambitniejsze.

30 czerwca 2019

W holu przemyskiego dworca kolejowego w Przemyślu odbyła się uroczystość uhonorowania milionowego pasażera pociągu relacji Przemyśl – Lwów – Kijów. Pociąg jeździ na tej trasie od 2016 roku. W uroczystości, oprócz milionowego pasażera- pana Mariana z rodziną- wzięli udział marszałek sejmu Marek Kuchciński, z-ca marszałka województwa Piotr Pilch, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Idea pociągu wykrystalizowała się podczas prac zainicjowanych przez M. Kuchcińskiego w ramach spotkań Europa Karpat.

Podczas Europy Karpat razem z ministrem Adamczykiem rozmawialiśmy o przywróceniu lepszych połączeń ze Wschodem. Myśleliśmy o wielkim transeuropejskim ekspresie na wzór tego, który jeździł od Stambułu przez Kijów, Niemcy aż do stolicy Francji. Ziściło się. Na razie na linii Przemyśl – Lwów – Kijów-powiedział M. Kuchciński.

Pociąg łączący Ukrainę z Przemyślem odniósł frekwencyjny sukces głównie za sprawą Ukraińców, którzy podróżują do pracy w stronę dużych polskich i europejskich miast. Jednak część pasażerów to turyści, którzy przyjeżdżają do Polski m.in. po zakupy. Wg danych ukraińskich, Polskę rocznie odwiedza około 10 mln Ukraińców. Po uruchomieniu połączenia Przemyśl-Lwów-Kijów nasze miasto stało się punktem przesiadkowym. Dzięki temu coraz więcej Ukraińców odwiedza Przemyśl i zatrzymuje się w nim, czasami na kilka godzin, zasilając lokalną gastronomię i usługi. Także turyści z Polski korzystają z połączenia wykorzystując je do wypadów do Lwowa i Kijowa.

Podkreślał to minister Adamczyk:

To ważne połączenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, jak i tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce. Widzimy duży potencjał w dalszym rozwoju połączeń w kierunku wschodnim.

Operatorzy kolejowi myślą o nowych połączeniach do obsługi ruchu z Ukrainy. Pisaliśmy o planach i problemach czeskiego przewoźnika, który chciał skomunikować Ukrainę ze stolicą Czech. Powstanie nowych połączeń bezpośrednich pomiędzy Ukrainą a dużymi miastami Polski i Europy paradoksalnie może być niekorzystne dla Przemyśla, ponieważ podróżni bez przesiadki będą docierać do miast docelowych.

O kłopotach Czechów przeczytasz tu: https://www.portalprzemyski.pl/polski-tor-przeszkod-dla-czeskiego-przewoznika-mialo-byc-pieknie/

zdj.Justyna Mazurek,kancelaria sejmu