Święto Fajki, Żarciowozy i tatuaże-kulturalny weekend w Przemyślu.

29 czerwca 2019

 

Weekend w Przemyślu obfituje w atrakcje, które organizują lub wspierają władze miasta. I tak, w niedzielę odbędzie się już 14. Święto Fajki, a więc impreza, która wykorzystuje tradycje fajczarskie Przemyśla do promocji miasta. Oprócz tego odbywają się jeszcze dwie imprezy- zlot foodtrucków i konwencja tatuażu.

Żarciowozy to nazwa zlotu foodtrucków czyli, tłumacząc na polski, ciężarówek z których serwuje się jedzenie. Jest to forma gastronomii coraz popularniejsza w polskich miastach, zwłaszcza tych dużych. Foodtrucki najczęściej serwują burgery, zapiekanki, lody, ale zdarza się też kuchnia orientalna lub bałkańska. Ciężarówki z jedzeniem zawitały także do Przemyśla i do niedzieli można sprawdzić ich ofertę wybierając się na Rynek i Plac Niepodległości.

Równolegle w Przemyskich Podziemiach odbywa się 3. Przemyski Konwent Tatuażu. Jak można się dowiedzieć z informacji promocyjnych, impreza aspiruje wręcz do miana wydarzenia artystycznego i kulturalnego.. Konwent objął  patronatem Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który na oficjalnej stronie miasta zachęca do wzięcia w nim  udziału i wykonania sobie tatuażu.

Choć tatuaż tradycyjnie związany był subkulturą kryminalistów, to w ostatnich latach postrzeganie tej formy ozdabiania ciała zmieniło się za sprawą celebrytów, którzy coraz chętniej opatrują swe ciała obrazkami. Modę podchwyciły masy i jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać salony tatuażu, gdzie za kilkaset złotych można zamówić sobie takie przyozdobienie ciała.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć,że lekarze sceptycznie wyrażają się o masowej modzie na tatuaże. Bez wątpienia wizyta u tatuażysty wiązać się będzie z bólem, ale może mieć inne, poważniejsze konsekwencje. Lekarz medycyny Konrad Kokurewicz wymienia zagrożenia jakie niesie wykonanie tatuażu – wśród nich jest możliwe zarażenie wirusem zapalenia wątroby, zakażenie skóry i tkanki podskórnej, kontaktowe zapalenie skóry, rozwój blizn, a także to, że  miejsca tatuowane ulegają 30 razy częściej zrakowaceniu. Ponadto, do ciała wprowadzane są wraz z barwnikami sole metali ciężkich, co takze może skutkować powikłaniami zdrowotnymi. 

Wszystkie obiekcje związane z tatuowaniem się nie zmieniają faktu, że moda zatacza coraz szersze kręgi. Zwolennicy tatuaży twierdzą, że symbole umieszczane na ciele wyrażają ich cechy charakteru lub szczególnie ważne wartości. Właścicielami tatuaży są często piłkarze, muzycy, aktorzy i oczywiście przeciętni ludzie.  

Duże znaczenie ma także to, co dany tatuaż przedstawia i czy jest na widocznej części ciała, czy też można go zakryć np. rękawem koszuli – czasami bowiem może być przeszkodą w uzyskaniu pewnych stanowisk. Tu podział jest dość wyraźny: tatuaże bez zastrzeżeń przyjmowane są na ogół wśród pracowników gastronomii i pracowników agencji reklamowych, a bardziej prestiżowe zawody, takie jak prawnicy czy bankowcy, tatuaży unikają. Pojawiło się już nawet nowe zjawisko związane z subkulturą tatuażu- do klinik medycyny estetycznej coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którzy chcą usunąć młodzieńczy tatuaż, przeszkadzający im w zdobyciu dobrej pracy lub awansie zawodowym.

 

zdj.Grzegorz Karnas, UM Przemyśl