Miasta myślą o rowerach. Jak wypada Przemyśl?

16 sierpnia 2019

Jak informuje Portal Samorządowy, krakowska huta ArcelorMittal Poland (dawna Huta im. Lenina w Nowej Hucie) wyprodukowała ponad 200 stojaków rowerowych ze drzwiczek i rusztów starych pieców. Oddane na złom elementy pieców zostały przetopione, a stojaki trafiły m.in. akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca turystyczne.

Projekt stojaków krakowianie wybrali w głosowaniu internetowym-estetycznie nawiązują one do krakowskiego gotyku, ale równocześnie cechuje je prostota i oszczędność formy.  Huta współpracowała w programie ,,stojakowym” z władzami Krakowa i wypłacała 150 złotych za każdy zlikwidowany piec. W ten sposób zlikwidowano około 1000 starych pieców.

Z kolei w podkarpackim Krośnie, miasto w porozumieniu z firmą ArkusRomet Group testuje system wypożyczania rowerów bez konieczności budowy stacji rowerowych. Rowery wyposażone są w nadajniki GPS i można je zostawić i pobrać w 15. lokalizacjach w mieście. Mieszkańcy Krosna chętnie korzystają z rowerów, a cały program ma charakter pilotażowy. Jak informuje Portal Samorządowy, jeśli program okaże się sukcesem, miasto wdroży system wypożyczalni na stałe.

Zapowiedzi wsparcia rowerzystów były także w Przemyślu. W trakcie samorządowej kampanii wyborczej dwaj kandydaci na stanowisko prezydenta miasta zapowiadali rozwiązania prorowerowe; Janusz Hamryszczak z PiS proponował utworzenie wypożyczalni rowerów, podobne postulaty zgłaszał Wojciech Błachowicz z PO. Po wyborach sprawa budowy wypożyczalni i nowych ścieżek przycichła.

 

Zdj.mat.prasowe ArcelorMittal Poland