Marek Kuchciński jutro poda się do dymisji

8 sierpnia 2019

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że w piątek poda się dymisji. Ma to związek z aferą, która dotyczy wykorzystywania samolotów rządowych i wojskowych do częstych podróży,  głównie na Podkarpacie. Mimo że- w ocenie obecnego na konferencji Jarosława Kaczyńskiego -M. Kuchciński nie złamał prawa, to należy się wsłuchiwać w opinie Polaków i dlatego właśnie M. Kuchciński podaje się do dymisji.

Czytaj także: Opozycja żąda dymisji marszałka Kuchcińskiego

Równocześnie Jarosław Kaczyński podkreślił, że w podobny i częsty sposób flotę rządową wykorzystywał Donald Tusk. Zaapelowano także do mediów o obiektywizm i przykładanie równej miary do polityków PiS-u i PO.

Co ważne, Kaczyński zapowiedział, że Kuchciński nie straci możliwości kandydowania do Sejmu w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Marek Kuchciński otwiera listę wyborczą Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Jak powiedział J. Kaczyński,  M. Kuchciński ,,podda się weryfikacji wyborców i będzie to najbardziej demokratyczna metoda oceny jego osoby”.

Mimo tego, że jeszcze kilka dni temu Kuchciński wykluczył swoją dymisję, sprawa lotów marszałka przybierała na sile, a na jaw zaczęły wychodzić nowe, niewygodne dla Prawa i Sprawiedliwości  fakty, m.in. to, że służbowe samoloty były najprawdopodobniej wykorzystywane do prowadzenia kampanii wyborczej partii na Podkarpaciu. Pojawił się także wątek generała Straży Granicznej Tomasza Pragi, który miał otrzymać awans- według informacji Wirtualnej Polski-dzięki pokrewieństwu z Markiem Kuchcińskim.

Po ujawnieniu szczegółów sprawy lotów  drugiej osoby w państwie, w rodzinnym mieście M. Kuchcińskiego doszło do happeningu krytykującego praktyki marszałka. Wpłynął także wniosek do rady miejskiej o odebranie M. Kuchcińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Przemyśla.

 

zdj.Paweł Kula, Kancelaria Sejmu