M. Kuchciński straci tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla? Jest wniosek…

9 sierpnia 2019

Do przewodniczącej rady miejskiej Ewy Sawickiej i do jej zastępców –Andrzeja Zapałowskiego i Macieja Kamińskiego wpłynęła w środę petycja o pozbawienie Marka Kuchcińskiego tytułu Honorowego Obywatela Przemyśla

Wnioskodawcą w imieniu inicjatywy Wolne Podkarpacie jest Ireneusz Dzieszko. W piśmie przesłanym przez niego do Rady Miejskiej w Przemyślu czytamy:

 

Od kilkunastu dni opinia publiczna w całej Polsce śledzi kolejne odsłony sprawy skandalicznego wykorzystywaniu wojskowych samolotów i śmigłowców przez Pana Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu do  celów prywatnych. Każdy kolejny dzień odsłania kolejne półprawdy, krętactwa, manipulacje i kłamstwa ze strony zarówno samego marszałka Kuchcińskiego, jak pracowników podległej mu Kancelarii.

 

Dzieszko w swoim wniosku przypomniał słowa Ewy Sawickiej, które wygłosiła podczas nadawania tytułu  M. Kuchcińskiemu przez poprzednią radę miejską. W 2018 roku Sawicka mówiła:

 

Jestem zbulwersowana przyrównaniem Pana Marka Kuchcińskiego do Jana Pawła II, Piłsudskiego, czy Brzezińskiego. Pierwszy raz to zaszczytne miano nadano w 1858 r. Panu Henrykowi Sarowi. Wśród wielu znanych Honorowych Obywateli Miasta Przemyśla, a do tej pory jest ich 45, każdy naprawdę zasłużył się dla naszego miasta. Stawiam pytanie – jaki jest osobisty wkład Pana Marka Kuchcińskiego w promocję Przemyśla na terenie kraju i zagranicy?

 

Dzieszko argumentuje, że sprawa lotów  Marka Kuchcińskiego położyła się  cieniem na dobrym imieniu miasta Przemyśla,  dlatego  wniosek o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla jest całkowicie zasadny.

Prosta arytmetyka wskazuje, że wniosek ma duże szanse by ,,przejść” w radzie. Koalicja rządząca miastem składa się z radnych KUKIZ’15 i Koalicji Obywatelskiej.  Dodatkowo, przewodnicząca rady Ewa Sawicka  i wiceprzewodniczący Andrzej Zapałowski będą kandydatami do Sejmu w wyborach parlamentarnych. Sawicka wystartuje z list PO-KO, a Zapałowski z Konfederacji, która jest mocno zwalczana przez PiS. Ewentualne odebranie M. Kuchcińskiemu tytułu odbiłoby się szerokim echem w całym kraju.

Zgodnie z ustawą o petycjach wniosek musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy przez radę miejską.

Jak pisaliśmy, wczoraj zapadła decyzja, że M. Kuchciński złoży dymisję z funkcji Marszałka Sejmu. Kierownictwo PiS uznało, że należy wsłuchiwać się w opinie Polaków i dlatego podjęto decyzję o odejściu M. Kuchcińskiego.