Opozycja żąda dymisji marszałka Marka Kuchcińskiego

26 lipca 2019

Jak podało Radio ZET, marszałek sejmu Marek Kuchciński zabierał w podróże służbowym samolotem swoją rodzinę. Takich lotów było co najmniej sześć. Dzisiaj posłowie PO zażądali dymisji pochodzącego z Przemyśla marszałka M.Kuchcińskiego.

To nie pierwsze kontrowersje związane z podróżami Kuchcińskiego. W 2018 roku media donosiły o wysokich zwrotach za paliwo, które pobierał marszałek Kuchciński z kancelarii sejmu, mimo tego, że do dyspozycji ma limuzynę z kierowcą. W marcu tego roku pojawiły się zastrzeżenia do standardów  pracy M. Kuchcińskiego, po tym gdy posłanka PiS Krystyna Wróblewska  pochwaliła się w internecie zdjęciami z lotu państwowym samolotem do przewożenia VIP- ów na jaki zabrał ją marszałek z Przemyśla.

Tym razem, po ujawnieniu nowej sprawy, Centrum Informacyjne Sejmu  napisało, że zabieranie przez Marka Kuchcińskiego pasażerów (członków rodziny) nie zwiększyło wydatków państwa, ponieważ samolot i tak leciałby z pustymi siedzeniami. Ponadto według Centrum Informacyjnego Sejmu każda z podróży samolotem marszałka wraz z rodziną miała charakter służbowy

W nawiązaniu do publikowanych w przestrzeni publicznej dokumentów, dotyczących lotów Marszałka Sejmu w okresie styczeń-lipiec 2019 r. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że każda ze zrealizowanych samolotem rządowym podróży drugiej osoby w państwie miała charakter służbowy – czytamy w komunikacie CIS-u

Mimo argumentu, że przeloty rodziny nie zwiększyły wydatków państwa, inaczej sprawę postrzegają posłowie opozycji, którzy dziś  złożyli wniosek o dymisję Kuchcińskiego żądając zaprzestania ,,oligarchicznych zwyczajów w zachowaniu władzy”. Jak zaznaczył Sławomir Neumann z PO :

W cywilizowanych krajach takie rzeczy kończą się dymisją

W podobnym tonie wypowiedział się poseł PiS Ryszard Czarnecki, który stwierdził, że polityk w takim przypadku powinien zapłacić za przeloty rodziny.

Prawdopodobnie w PiS już zapadła decyzja, że marszałek sejmu zapłaci za przeloty rodziny. Marek Kuchciński otwiera listę wyborczą Prawa i Sprawiedliwości w naszym okręgu wyborczym.