Lekcja w laboratorium Izby Celnej w Przemyślu

27 kwietnia 2016

Podkarpaccy celnicy aktywnie włączają się w edukację dzieci i młodzieży. Obecni są nie tylko w placówkach oświatowych, ale zapraszają również do odwiedzenia ich w Izbie Celnej. Tym razem udostępnili uczniom laboratorium celne.

W poniedziałek, 25 kwietnia laboratorium celne odwiedzili uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej nr 5 z Przemyśla. Wizyta uczniów związana była z realizacją przez szkołę ogólnopolskiej kampanii pt. „Szkoła i rodzice przeciwko dopalaczom”. Uzupełnieniem realizowanego programu była możliwość odwiedzenia laboratorium celnego, w którym badane są, między innymi, towary zatrzymane podczas kontroli celnej pod kątem zawartości związków chemicznych określanych jako dopalacze.

Uczniowie zobaczyli nie tylko nowoczesny sprzęt na którym pracują przemyscy analitycy laboratoryjni, ale i przekonali się o tym, że często niewinnie wyglądające produkty, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone substancje zagrażające zdrowiu.

W ubiegłym roku funkcjonariusze z laboratorium celnego w Przemyślu przeprowadzili 6,4 tys. analiz laboratoryjnych. Przebadali ponad 2 tys. próbek zakwestionowanych towarów m.in. pod względem jakości, bezpieczeństwa czy ochrony konsumentów, stwierdzając w 83 % z nich nieprawidłowości.

ści.