Który bank wybrać, biorąc kredyt

Do spraw finansowych, a do takich zalicza się zaciągnięcie kredytu, należy podchodzić rozważnie i odpowiedzialnie. Ważnym aspektem jest m.in. wybór banku, w którym pożyczy się pieniądze. Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu właściwej instytucji? Przeczytaj i poznać odpowiedź.

Zasadniczo istnieją dwie podstawowe możliwości wyboru banku – skorzystanie z usług placówki, z którą współpracowało się wcześniej, np. posiadając w niej konto osobiste lub z banku, z którego produktów korzysta się po raz pierwszy. Omówmy oba rozwiązania i zastanówmy się, czym się kierować, wybierając jedno z nich.

Bank, w którym posiadasz konto osobiste

Kredyt we własnym banku to dobry pomysł z kilku względów. Podstawową kwestią są przyspieszone procedury, które wynikają z faktu, że pracownicy instytucji mają stały dostęp do informacji na temat Twoich przepływów finansowych. Dzięki temu mogą szybko i łatwo ocenić Twoją zdolność kredytów, co gwarantuje wypłatę środków nie tylko w krótkim czasie, ale również bez formalności wymaganych w bankach „zewnętrznych”, które są pozbawione wiedzy dotyczącej Twojej sytuacji finansowej.

Co więcej, coraz częściej zdarza się, że za pośrednictwem konta internetowego lub aplikacji mobilnej we własnym banku można zaciągnąć kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu – wystarczy kilka kliknięć i wybór odpowiednich ofert. Problem w tym, że rzadko kiedy własny bank, w którym klient ma konto osobiste, proponuje najkorzystniejszy produkt. Niestety często są to dość drogie kredyty, a dostępna w ich ramach kwota nie należy do najwyższych. Od ręki nie da się pożyczyć dużych pieniędzy, nawet jeśli dochody odnotowywane na koncie osobistym są wysokie.

Dowolnie wybrany bank

Druga możliwość to inny bank, w którym nie prowadzisz rachunku. Wybór tego rozwiązania gwarantuje znacznie większą elastyczność i bogatszy wachlarz ofert, ponieważ nie ogranicza się do zaledwie jednego produktu dostępnego we własnym banku. Ponadto dowolny wybór banku na podstawie określonych kryteriów pozwala na skorzystanie ze wszelkich rodzajów kredytów – nie tylko gotówkowych, ale również inwestycyjnych, hipotecznych czy samochodowych. Jeśli interesuje Cię zakup pojazdu za pożyczone z banku pieniądze, informacje na temat kredytu samochodowego znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/.

Szerokie możliwości wyboru, a co za tym idzie, możliwość znalezienia niedostępnej lub atrakcyjniejszej oferty niż we własnym banku to podstawowe zalety współpracy z placówką, w której nie posiada się konta osobistego. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, należy wskazać przede wszystkim na większe wymagania formalne, bo z takimi wiąże się zaciągnięcie zobowiązania na dużą kwotę lub na lepszych warunkach niż we własnym banku.

Najważniejsze są warunki konkretnej oferty

Przy wyborze banku w celu pożyczenia pieniędzy pierwszorzędne znaczenie mają warunki danej oferty – marka placówki jest mniej istotna, choć oczywiście odgrywa pewną rolę. Poszukując kredytu, zwracaj uwagę przede wszystkim na koszty, które całościowo są wyrażone wskaźnikiem RRSO – im on niższy, tym lepiej. Sprawdź też, z jakimi formalnościami wiąże się dana oferta i jak szybko środki zostaną udostępnione, jeśli zależy Ci na czasie. Kredyty na duże kwoty zawsze wiążą się jednak z dużymi wymaganiami formalnymi niezależnie od marki banku.

Jeśli interesuje Cię pożyczenie znacznej sumy, sprawdź swoją zdolność kredytową, żeby w ogóle wiedzieć, czy bank rozpatrzy Twój wniosek. Zorientuj się też, jaką sumę będzie w stanie Ci pożyczyć i czy odpowiada ona Twoim wymaganiom.

 

Artykuł sponsorowany