Bezpieczne świętowanie we Lwowie

28 grudnia 2020

 

Kiedy polski rząd wzywa do maksymalnego ograniczenia świątecznych i noworocznych kontaktów, polskie miasta rezygnują z wszelkich wydarzeń kulturalnych, władze ukraińskiego Lwowa zapraszają na bezpieczne Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. A przecież stan pandemiczny w Polsce i w Ukrainie jest na podobnym poziomie.

Zimowe świętowanie zmieniło swój format z zachowaniem świątecznych tradycji.

– Tegoroczne Święta są osobliwe, opowiada Andriy Moskalenko, zastępca mera Lwowa ds. rozwoju, – Odeszliśmy o dużych wydarzeń, jakie zawsze były we Lwowie, jednak zachowaliśmy wszystkie tradycje miejskiego świętowania – organizowaliśmy uroczyste włączenie oświetlenia miejskiej choinki, wprowadzenie „diducha” czy zbudowaliśmy szopkę. 

Lwów zawsze witał turystów trwającym prawie miesiąc jarmarkiem. Pamiętajmy, że tu święta trwają dłużej niż w innych europejskich miastach. Zaczynają się tradycyjnie w grudniu, a kończą w połowie stycznia, z uwagi na kalendarzowe różnice obecnych w mieście obrządków religijnych. W tym roku jarmark zaadaptowano do pandemicznych warunków i wymagań sanitarnych. – Zmieniliśmy zasady funkcjonowania jarmarku. Przygotowaliśmy zamiast jednej dużej lokalizacji, kilka mniejszych – na prospekcie Swobody i na Rynku, zmniejszyliśmy ilość wystawców, zwiększyliśmy odległości między stoiskami – tłumaczy Olga Greniuch, dyrektor przedsiębiorstwa „Lwowskie Jarmarki”. 

Obok lwowskiego ratusza jest też zimowa ślizgawka. Odbywają się uliczne przedstawienia teatralne, a Muzeum Szewczenkiwskij Gaj pokaże tradycyjne przedstawienia pod otwartym niebem. Oczywiście w bardziej kameralnym wydaniu, ze względu na wymogi czasu. – Zadbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń, jak i wykonawców – zapewnia Moskalenko. 

Lwów od 17 sierpnia jest cały czas w pomarańczowej strefie. Przewóz osób autobusami, pojazdami elektrycznymi i koleją jest dozwolony w całym obwodzie lwowskim, ale w pojazdach nie powinno być więcej pasażerów niż miejsc. Pasażerowie, kierowcy i inni pracownicy (na przykład konduktorzy pociągów) są zobowiązani do noszenia masek podczas całej podróży. Nie ma również ograniczeń w transporcie lotniczym. Natomiast zabronione jest: świadczenie usług noclegowych poza hotelami, prowadzenie klubów nocnych, restauracji, kawiarni, barów, innych obiektów rozrywkowych i gastronomicznych w godzinach od 23:00 do 7:00, z wyjątkiem sprzedaży na wynos. Nie pracują siłownie i centra fitness, i  instytucje kultury. Polska dla Ukrainy jest w strefie zielonej. Nie jest wymagana kwarantanna. Obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia Covid. Na granicy służby mogą zaproponować zrobienie testu. 

Przetestujecie więc świąteczną ofertę Lwowa? Jak na razie po powrocie z Ukrainy Polacy nie muszą się izolować. To ma się zmienić po 28 grudnia. Na polskiej granicy obowiązywać będą nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie będą już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE. Na kwarantannę po przekroczeniu granicy kierowani będą podróżujący transportem zbiorowym. Zwolnione z kwarantanny będą m.in. osoby zaszczepione na COVID-19. Szczegóły obostrzeń na polskiej granicy znaleźć można na stronie Straży Granicznej

Może więc warto się zaszczepić i wybrać się paczką przyjaciół do Lwowa na Nowy Rok – restauracje i kluby czynne są do rana, i na „drugie” święta, a potem na narty do karpackich kurortów? Ukraińskie koleje uruchomiły właśnie specjalne zimowe pociągi kategorii InterCity z Kijowa przez Lwów do Sławska. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, to może być ciekawa odskocznia od polskiego, turystyczno- epidemicznego chaosu. 

Od 8 do 25 stycznia na terytorium Ukrainy trwać będzie tzw. noworoczny lockdown. Dłuższy pobyt będzie możliwy, bo hotele i hotelowe restauracje będą mogły świadczyć swoje usługi. Rezerwując pokoje zapytajcie o wyciągi narciarskie, bo w przepisach nie ma mowy o ich zamknięciu. 

Program wydarzeń we Lwowie podaje lwowska prasa, hotele można rezerwować na popularnych portalach. 

 

Merry Christmas and Happy New Year in Ukraine!

 

M.Sidor