Kontrabanda odnaleziona dzięki psim funkcjonariuszom

17 września 2017

Ponad 4 tys. paczek papierosów zatrzymali funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego. W znalezieniu kontrabandy pomogły psy Aris i Inka.

Na przejściu granicznym w Korczowej, pies Aris doprowadził funkcjonariuszy KAS do licznych skrytek w mercedesie. Kierowca ukrył 3 600 paczek papierosów w przerobionych progach pojazdu, zbiorniku paliwa oraz podłodze bagażnika.

Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienie przestępstwa karnego – skarbowego. Do prowadzonego postępowania zatrzymane zostały nie tylko papierosy, ale także przystosowany do przemytu samochód.

Niespełna 2-letnią Inkę, która od kilku miesięcy pracuje w strukturach podkarpackiej Służby Celno- Skarbowej zwróciła natomiast szczególną uwagę na dach autokaru wjeżdżającego do Polski przez przejście graniczne w Budomierzu. W miejscu wskazanym przez psa, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego wykryli 600 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Do własności nielegalnego towaru przyznał się ukraiński kierowca autokaru, który złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i tytułem wpłacił kwotę 6 900 zł.

Obecnie w woj. podkarpackim pracuje 20 psów, które wspierają funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w wykrywaniu wyrobów tytoniowych i narkotyków.