Koniec hazardowych salonów Hot-Spot, jakich pełno jest w Przemyślu? Rząd wprowadził państwowy monopol na automaty

3 kwietnia 2017

Z dniem 1 kwietnia w życie weszła nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Wprowadzi ona monopol państwowy, co ma ograniczyć szarą strefę w w tym segmencie gospodarki. Część nielegalnych operatorów hazardowych już poinformowała o wycofaniu się z rynku.

Wraz z nowelizacją ustawy wyłącznym organizatorem gier na automatach do gier poza kasynami będzie jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Będzie je urządzać w salonach gier na automatach (3-50 sztuk), przy czym określone zostaną ograniczenia lokalizacyjne dla salonów (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów). Jeden automat będzie przypadać na każde rozpoczęte 1000 mieszkańców powiatu. Oznacza to, że w Przemyślu będzie mogło działać do sześćdziesięciu państwowych maszyn. Pojawi się zakaz posiadania automatów do gier (za wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).

Nowelizacja ustawy zakłada wyższe kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji. Wzrosną one z 12 do 100 tys. zł od każdego automatu.

Wejście w życie nowych przepisów w zakresie gier hazardowych ma przynieść budżetowi rocznie ok. 1,5 mld zł dodatkowych przychodów. Zmiany mają przede wszystkim zapewnić ochronę osobom, które korzystają z niego, oraz ograniczyć szarą strefę w tym segmencie.

Uzdrowienie sytuacji spowoduje też rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorstwami na rynku hazardowym, takim jak kasyna. Dotychczas były one poszkodowane w wyniku działań nielegalnych podmiotów.

Mimo iż nowe przepisy obowiązują zaledwie od kilku dni, to już widać pierwsze ich efekty. Część nielegalnie działających bukmacherów poinformowała o wycofaniu się z polskiego rynku.