Kolejową „Linią 102” dotarli do Ustrzyk Dolnych

20 marca 2018

Członkowie Stowarzyszenia Linia 102.pl postanowili po raz kolejny przetrzeć szlak linii 102. Tym razem trasą tą dotarli do Ustrzyk Dolnych.

Przetarcie szlaku linii 102 przez członków Stowarzyszenia Linia 102.pl tym razem związane było m.in. z Forum Europa Karpat, które odbyło się w Przemyślu oraz z Forum Europa-Ukraina, które miało miejsce w Rzeszowie.

Przejazd z Przemyśla do Niżankowic, przez Chyrów i Krościenko do Ustrzyk Dolnych odbył się w dniu 9 marca. Ponieważ całości tej trasy nie można pokonać torem europejskim, podzielono ją na części. Uczestnicy wyprawy z Przemyśla do Niżankowic pojechali drezynami PKP PLK, następnie do Starzawy drezyną techniczną ukraińskich kolei, zaś do granicy w Krościenku dotarli busem, a stamtąd motorakiem – użyczonym przez SKPL z pasji do kolei – do Ustrzyk Dolnych, gdzie spotkali się z tamtejszym starostą.
Co chcieliśmy w ten sposób udowodnić? Po pierwsze, że można, ale tak na prawdę był to rekonesans sprawdzenia technicznych możliwości europejskiego toru na tym odcinku. Chcieliśmy zobaczyć czy te tory są i w jakim stanie. Tym bardziej, że nikt do tej pory nie dokonał takiego przejazdu technicznego. Rekonesans pokazał potencjał tej linii, pokazał że połączenie Chyrów – Krościenko – Ustrzyki jest już praktycznie do odzyskania, natomiast bezproblemowo wjedziemy do Niżankowic.– mówi prezes Stowarzyszenia Linia 102.pl Karol Gajdzik.

O zorganizowanie takiego przejazdu przemyskie Stowarzyszenie poprosił poseł Bogdan Rzońca – przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.
Na ponowne uruchomienie linii 102 czekają przede wszystkim Bieszczady. Trasa ta przeznaczona byłaby przede wszystkim dla zamkniętych grup turystycznych.
Powoli będziemy się przesuwać w kierunku zapadających decyzji. Będzie się to działo w ciągu najbliższych miesięcy. Być może otrzemy się o sporą kwotę wydaną na generalny remont toru Przemyśl – Niżankowice. Niesie to ze sobą dobre i złe wieści. Dobre – nowe miejsca pracy, a złe – że drezynka „Przemyślanka” będzie musiała zmienić miejsce stacjonowania, ale to nie problem, bo miałem tego świadomość od początku. Taka kolej rzeczy. – dodaje K.Gajdzik.

Uczestnicy przejazdu spotkali się ze starostą samborskim, a także z przedstawicielem ukraińskich kolei. Szkole w Niżankowicach przekazali podarunki od firmy Astra S.A. z Przemyśla, a w Ustrzykach skrzynki z jabłkami grupy producentów owoców Szeliga z Żurawicy.

W trasę z Stowarzyszeniem Linia 102.pl wybrali się m.in. poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca – przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, Janusz Hamryszczak zastępca prezydenta Miasta Przemyśla, Adam Pawluś Starosta Jasielski.

Anna Fortuna

Fot. Witold Wołczyk (www.przemysl.pl)