Kobiety w podkarpackiej Służbie Celnej

13 marca 2016

Choć mogłoby się wydawać, że to męski zawód, mundur funkcjonariusza Służby Celnej zakłada coraz więcej kobiet. Tylko na Podkarpaciu w Służbie Celnej pracuje 506 pań. Kobiety stanowią 39 % całej załogi podkarpackiej Służby Celnej. Część z nich to pracownicy cywilni.

W województwie podkarpackim w Służbie Celnej pracuje 506 kobiet. 471 z nich jest funkcjonariuszkami. Pełnią służbę praktycznie we wszystkich komórkach organizacyjnych Izby Celnej w Przemyślu oraz podległych urzędów i oddziałów celnych.

Specjalizują się w wielu obszarach z zakresu: cła, podatków, finansów, zwalczania przestępczości, ochrony polskiego i unijnego rynku, wsparcia przedsiębiorców, analizy laboratoryjnej czy bezpieczeństwa produktów i środowiska. Blisko połowa z nich pracuje bezpośrednio w obsłudze ruchu granicznego przy odprawach podróżnych, samochodów osobowych, ciężarowych, pociągów oraz samolotów.

92 % kobiet zatrudnionych w Izbie Celnej w Przemyślu posiada wyższe wykształcenie. 25 kobiet w podkarpackiej Służbie Celnej zajmuje wysokie stanowiska kierownicze.

Funkcjonariuszki Służby Celnej sprawdzają się także na stanowiskach przewodników psów służbowych. Spośród 17 przewodników psów pracujących obecnie w Izbie Celnej w Przemyślu, 6 stanowią właśnie kobiety.

Kobiety w podkarpackiej Służbie Celnej to nie tylko funkcjonariuszki. Na stanowiskach cywilnych pracuje ich 35.