Kładka pieszo – rowerowa w Przemyślu oddana do użytku [Galeria zdjęć]

30 października 2015

Kładka pieszo – rowerowa w Przemyślu została oddana do użytku. Budowa trwająca pół roku zakończyła się terminowo.

W piątkowy poranek Władysław Ortyl marszałek województwa podkarpackiego wraz z Robertem Chomą prezydentem Przemyśla przeszli przez kładkę pieszo – rowerową na rzece San dokonując w ten sposób jej symbolicznego otwarcia. Tuż za nimi pojawili się zaciekawieni mieszkańcy naszego miasta, również i ci na rowerach.

Budowa kładki trwała 6 mc i zakończyła się terminowo. Połączyła ona dwa popularne w mieście deptaki – ulice Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca Św. Jana Pawła II. Z nowej przeprawy wybudowanej w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” będą mogli korzystać zarówno rowerzyści jak i piesi. Budowa pochłonęła blisko 4,9 mln zł. Wykonawcą była Skanska S.A. Zakres prac obejmował budowę 138-metrowej podwieszanej kładki z drewna klejonego wraz z dojazdami oraz miejsce obsługi rowerzystów, które zostało zlokalizowane w sąsiedztwie kładki od strony Wybrzeża Marszałka Józefa Piłsudskiego. Konstrukcję kładki tworzy stalowy pylon o wysokości 38 m wraz z dwoma dźwigarami z drewna klejonego o wysokości 155 cm i długości 138 m, stężonymi stalowym rusztem. Dźwigary są jednocześnie balustradami. Kładka została podwieszona za pomocą 24 stalowych lin o średnicy 32 oraz 40 mm. Jej pokład oraz wewnętrzne obicie zostały wykonane z drewna kompozytowego odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Cała konstrukcja waży blisko 175 ton.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że powstała w Przemyślu kładka jest ważnym elementem wchodzącym w skład ścieżek rowerowych w Polsce Wschodniej. Na tą trasę, która połączy pięć województw czeka wielu miłośników rowerów. Jej przebieg ma charakter nie tylko rekreacyjny, ale i poznawczy.

To świetna przeprawa, architektonicznie jest bardzo ciekawa, bo koresponduje z zabytkowymi budynkami Przemyśla. Cieszymy się, że powstała, zwłaszcza, że nie wydaliśmy na tę inwestycję żadnych pieniędzy z budżetu miasta – podkreślał prezydent Przemyśla Robert Choma.

O nazwie kładki w najbliższym czasie zadecyduje Rada Miejska Przemyśla.

Anna Fortuna

no images were found