Po kawie nie wytrzeźwiejesz, czyli co wiesz najpopularniejszym trunku świata
Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez niej, jej smak jest uzależniony od sposobu jej przyrządzenia. Mowa o jednej z najpopularniejszych używek na świecie, kawie.
Kawa, to napój pochodzący z Etiopii z odpowiednio przygotowanych ziaren kawowca. Przez pewien czas kościół uważał picie kawy za grzeszną przyjemność i potępiał jej picie. Pierwszą kawiarnię założył w 1683 r w Wiedniu Polak, Jerzy Kulczyński, a w Polsce pierwsza pojawiła się w Warszawie, w 1724 r za sprawą jednego z dworzan króla Augusta II Sasa.
Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy. Przeciętny Polak wypija rocznie około 500 filiżanek tego napoju.
Kopi luwak, to jej najdroższa odmiana, której w Polsce jedna filiżanka kosztuje 100 zł. Kawa ta ma dość śmierdzący rodowód, gdyż wydobywa się ją z odchodów cywety, zwierzęcia przypominającego nieco naszą rodzimą kunę. Rocznie produkuje się jedynie około 400 kg tego gatunku kawy, dlatego na giełdach kilogram kopi luwak osiąga cenę nawet do 1000 euro.
Już jedna filiżanka kawy podnosi hormon szczęścia. Już jej sam aromat przyspiesza pracę neuronów oraz proces produkcji białka.
Działanie kawy jest tematem wielu dyskusji. Pewne jest, że spożywanie jej w umiarkowanym stopniu, 3-4 filiżanek dziennie nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia. Kawa pobudza oraz stymuluje system nerwowy przy okazji usuwając zmęczenie. Istnieją jednak osoby, na których działa całkiem odwrotnie, usypiając je. Mitem jednak jest, że kawa działa jako antidotum na działanie alkoholu. W rzeczywistości, choć w dolegliwościach „dnia następnego” filiżanka espresso może poprawić samopoczucie, jednak nie spowoduje spadku ilości alkoholu we krwi. Nie stosujmy, więc tego środka, jako sposobu, aby szybciej wsiąść za kierownicę.
Zaburzenia rytmu serca i podnoszenie cholesterolu, to kolejne z mitów jakie przypisuje się kawie. Zawarte w niej polifenole zwalniają procesy starzenia, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Najwięcej tej substancji, aż 8 % znajduje się w kawie palonej.
Wypicie 3 filiżanek kawy dziennie obniża o 40 % ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby w porównaniu do osób niepijących jej. Kofeina ma też swoje działanie przy odchudzaniu, wpływając na uwalnianie zmagazynowanego w organizmie tłuszczu. Już po 10 minutach po wypiciu, ciało zaczyna spalać około 13 % kalorii więcej, ale aby tak się działo konieczny jest równoczesny wysiłek fizyczny.
Anna Fortuna
fot.freeimages.com