Już październiku ruszą prace nad Przemyskim Inkubatorem Przedsiębiorczości

20/06/2018
1132 Views

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Przemyślu podpisano umowę na dofinansowanie Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji. Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji utworzony zostanie przy ul.Ratuszowej 10a w Przemyślu. Jego głównym celem jest wsparcie tworzenia nowych i rozwoju istniejących podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie zwiększenie oddziaływania na rozwój regionalny subregionu przemyskiego.
Jest to instytucja z punktu widzenia znaczenia dla rozwoju gospodarki mała, ale znacząca na etapie pobudzania przedsiębiorczości.Wiele miast ma inkubatory i one  z pewnością służą jako solidne podstawy, jako element dynamizowania wzrostu i rozwoju. Z pewnością powstaną tu sprzyjające warunki dla obsługi firm. Istnienie kilku firm w jednym miejscu, to daje szanse na kooperację, na współpracę jako wartość dodaną, pozwala na osiągniecie efektu synergii –powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W ramach realizacji tego projektu nieużytkowany obecnie budynek przy ul. Ratuszowa 10a – o powierzchni 1 101,88 m2 – zostanie zaadaptowany, przebudowany i dostosowany do swojej nowej funkcji. Wartość zaplanowanych robót budowlanych wyniesie 3 913 468,48 zł.
Wtedy (w 2010 r.) się nie udało, ale dziś to realizujemy i pokazujemy, że można. Z pewnym opóźnieniem, ale można. Jest to projekt o wartości ponad 4 milionów 613 tysięcy złotych, w tym ujęto część remontową na kwotę przeszło 3 mln 900 tys. zł. Będziemy remontować obiekt znajdujący się przy ulicy Ratuszowej 10a i każdy kto jest z Przemyśla, doskonale wie, że owa inwestycja ma także wymiar pozabiznesowy –  niemniej ważny –  polegający na znacznej poprawie estetyki w centrum miasta – powiedział zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak.

Ponadto zaplanowano zakup wyposażenia na potrzeby Inkubatora, w tym m.in: sprzetu informatycznego, szkoleniowego i mebli konferencyjnych.
Oferta Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji będzie skierowana do osób i przedsiębiorstw przede wszystkim z terenu całego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl. Grupę docelową będą stanowiły osoby zmierzające rozpocząć działalność gospodarczą, głównie opartą na nowych technologiach, szczególnie informacyjno-komunikacyjnych, zainteresowane ulokowaniem swoich firm w pomieszczeniach Inkubatora oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność innowacyjną, zamierzający przenieść swoją działalność do Inkubatora.

Zakłada się, że w okresie do 24 miesięcy od zakończenia robót budowlanych w Inkubatorze ulokowanych zostanie 12 podmiotów gospodarczych.
Mam ogromna satysfakcję, że dziś podpisujemy tę umowę. Wiemy, że musimy stawiać na innowacyjność. Chcemy, aby młodzi ludzie rozpoczynali swój biznes, a później rozwijali go- to jest nasz plan wobec inkubatora i jego budowy oraz przyszłości  – dodał J.Hamryszczak.

Inkubator ma świadczyć specjalistyczne usługi o charakterze szkoleniowym – dla osób zamierzających założyć własną działalność gospodarczą,  informacyjnym – np. o pożyczkach dofinansowanych ze środków publicznych na założenie lub rozwinięcie działalności gospodarczej,  doradczym,  finansowym czy usługi rekrutacji pracowników.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, żePrzemyśl znajduje się na pierwszym miejscu w skuteczności aplikowania o środki europejskie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego. 65% wniosków z wszystkich składanych przez miasto Przemyśl, jest złożonych skutecznie, gdy w województwie średnia wynosi mniej niż 50%, ale w Podkarpackiem są i takie powiaty, których skuteczność wynosi około 30%.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, w październiku, a ich koniec zaplanowano na listopad 2019 r.
Wartość projektu: 4 613 406,47 zł
w tym wyposażenie: 699 937,99 zł
dofinansowanie: 3 172 332,05 zł (85% kosztów kwalifikowanych netto)
wkład własny: 1 441 074,42 zł

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
373 views
Wiadomości
373 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1639 views
Wiadomości
1639 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
954 views
Wiadomości
954 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…