Sukces Ewy Wolak w konkursie o Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku

18/06/2018
1589 Views

Ewa Wolak – nasza redakcyjna koleżanka – zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym o księdzu Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku, w kategorii portret.

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu Komitet Obchodów 100. Rocznicy Urodzin Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Patrona Technikum nr 8 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu zorganizował konkurs literacko – wizualny Śladami Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w 100. rocznicę urodzin.

Akwarela Ewy Wolak zajęła pierwsze miejsce w kategorii portret.
Rozpoczęło się od zgłębienia wiedzy o Ignacym Tokarczuku. Później najważniejszy był dla mnie wybór dobrego zdjęcia, takiego, które powie coś o osobowości Arcybiskupa. To mogło być tylko to zdjęcie – zadumany człowiek, myśliciel. Jestem pełna podziwu dla autora tej fotografii. Bez zbytniego patosu w ukazywaniu np. dystynkcji, pokazał wybitnego człowieka w sposób prosty, nie pozostawiając wątpliwości jakim był człowiekiem. Przystępując już do wykonania samej pracy wiedziałam, że nie chcę używać zbyt dużo koloru. Wybór padł na akwarelę , którą bardzo lubię się posługiwać w portretach. Kolorystyka bardzo ograniczona uwydatniła to na czym najbardziej mi zależało. – osobowości Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. – mówi Ewa Wolak.

Namalowanie portretu akwarelowego zajmuje zwykle Ewie Wolak 3 – 4 dni. W pierwszym dniu zajmuje się wyłącznie rysunkie. W drugim dniu stara się jak najwięcej namalować. Trzeci i czwarty dzień to dopieszczanie szczegółów. Czasem tylko patrzenie.

Obraz musi być cały czas na widoku. Patrzenie to też malowanie. Na drugi dzień widzi się zupełnie inne rzeczy do poprawy lub domalowania. Najbardziej lubię ten końcowy etap. – dodaje E.Wolak – Cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. Nagroda daje wiele satysfakcji, chociaż była dla mnie dużym zaskoczeniem. Przy okazji konkursu zgłębiłam wiedzę o wybitnej osobie, która żyła i działała tak blisko nas.

Anna Fortuna

Fotografie dzięki uprzejmości TV Podkarpackiej.

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
373 views
Wiadomości
373 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1639 views
Wiadomości
1639 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
954 views
Wiadomości
954 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…