Sukces Ewy Wolak w konkursie o Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku

18/06/2018
1271 Views

Ewa Wolak – nasza redakcyjna koleżanka – zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym o księdzu Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku, w kategorii portret.


Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu Komitet Obchodów 100. Rocznicy Urodzin Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Patrona Technikum nr 8 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu zorganizował konkurs literacko – wizualny Śladami Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w 100. rocznicę urodzin.

Akwarela Ewy Wolak zajęła pierwsze miejsce w kategorii portret.
Rozpoczęło się od zgłębienia wiedzy o Ignacym Tokarczuku. Później najważniejszy był dla mnie wybór dobrego zdjęcia, takiego, które powie coś o osobowości Arcybiskupa. To mogło być tylko to zdjęcie – zadumany człowiek, myśliciel. Jestem pełna podziwu dla autora tej fotografii. Bez zbytniego patosu w ukazywaniu np. dystynkcji, pokazał wybitnego człowieka w sposób prosty, nie pozostawiając wątpliwości jakim był człowiekiem. Przystępując już do wykonania samej pracy wiedziałam, że nie chcę używać zbyt dużo koloru. Wybór padł na akwarelę , którą bardzo lubię się posługiwać w portretach. Kolorystyka bardzo ograniczona uwydatniła to na czym najbardziej mi zależało. – osobowości Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. – mówi Ewa Wolak.

Namalowanie portretu akwarelowego zajmuje zwykle Ewie Wolak 3 – 4 dni. W pierwszym dniu zajmuje się wyłącznie rysunkie. W drugim dniu stara się jak najwięcej namalować. Trzeci i czwarty dzień to dopieszczanie szczegółów. Czasem tylko patrzenie.

Obraz musi być cały czas na widoku. Patrzenie to też malowanie. Na drugi dzień widzi się zupełnie inne rzeczy do poprawy lub domalowania. Najbardziej lubię ten końcowy etap. – dodaje E.Wolak – Cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. Nagroda daje wiele satysfakcji, chociaż była dla mnie dużym zaskoczeniem. Przy okazji konkursu zgłębiłam wiedzę o wybitnej osobie, która żyła i działała tak blisko nas.

Anna Fortuna

Fotografie dzięki uprzejmości TV Podkarpackiej.


Inne wiadomości

Przemyśl uczcił Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej
Przemyśl
686 views
Przemyśl
686 views

Przemyśl uczcił Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

af - 16/07/2018

Jedynastego lipca, w Przemyślu odbyły się obchody upamiętniające Krwawą Niedzielę. Uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i…

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
Przemyśl
956 views
Przemyśl
956 views

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu

af - 16/07/2018

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu informuje o mogących wystąpić zakłóceniach w pracy sieci wodociągowej oraz okresowych spadkach ciśnienia. Przedsiębiorstwo…

Mieszkaniec Przemyśla uciekał ze skradzionym kartonem papierosów
Przemyśl
412 views
Przemyśl
412 views

Mieszkaniec Przemyśla uciekał ze skradzionym kartonem papierosów

af - 16/07/2018

40-letni mieszkaniec Przemyśla ukradł karton papierosów. Został zatrzymany przez policjantów, gdy uciekał. W dniu 12 lipca, około godz. 8, w…