Sukces Ewy Wolak w konkursie o Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku

18/06/2018
1503 Views

Ewa Wolak – nasza redakcyjna koleżanka – zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym o księdzu Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku, w kategorii portret.

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu Komitet Obchodów 100. Rocznicy Urodzin Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Patrona Technikum nr 8 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu zorganizował konkurs literacko – wizualny Śladami Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w 100. rocznicę urodzin.

Akwarela Ewy Wolak zajęła pierwsze miejsce w kategorii portret.
Rozpoczęło się od zgłębienia wiedzy o Ignacym Tokarczuku. Później najważniejszy był dla mnie wybór dobrego zdjęcia, takiego, które powie coś o osobowości Arcybiskupa. To mogło być tylko to zdjęcie – zadumany człowiek, myśliciel. Jestem pełna podziwu dla autora tej fotografii. Bez zbytniego patosu w ukazywaniu np. dystynkcji, pokazał wybitnego człowieka w sposób prosty, nie pozostawiając wątpliwości jakim był człowiekiem. Przystępując już do wykonania samej pracy wiedziałam, że nie chcę używać zbyt dużo koloru. Wybór padł na akwarelę , którą bardzo lubię się posługiwać w portretach. Kolorystyka bardzo ograniczona uwydatniła to na czym najbardziej mi zależało. – osobowości Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. – mówi Ewa Wolak.

Namalowanie portretu akwarelowego zajmuje zwykle Ewie Wolak 3 – 4 dni. W pierwszym dniu zajmuje się wyłącznie rysunkie. W drugim dniu stara się jak najwięcej namalować. Trzeci i czwarty dzień to dopieszczanie szczegółów. Czasem tylko patrzenie.

Obraz musi być cały czas na widoku. Patrzenie to też malowanie. Na drugi dzień widzi się zupełnie inne rzeczy do poprawy lub domalowania. Najbardziej lubię ten końcowy etap. – dodaje E.Wolak – Cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. Nagroda daje wiele satysfakcji, chociaż była dla mnie dużym zaskoczeniem. Przy okazji konkursu zgłębiłam wiedzę o wybitnej osobie, która żyła i działała tak blisko nas.

Anna Fortuna

Fotografie dzięki uprzejmości TV Podkarpackiej.

Inne wiadomości

Nabór do Watahy! BiOSG przyjmie 120 nowych funkcjonariuszy
Wiadomości
269 views
Wiadomości
269 views

Nabór do Watahy! BiOSG przyjmie 120 nowych funkcjonariuszy

af - 20/11/2018

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w sposób ciągły prowadzi nabór do służby. W 2019 roku, przyjętych zostanie 120 młodych adeptów. Każdy…

Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]
Wiadomości
309 views
Wiadomości
309 views

Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]

af - 19/11/2018

Wolontariusze z Fundacji "Dr Clown" umilają dzieciom pobyt w przemyskim szpitalu. Dzięki nim na buziach małych pacjentów chociaż przez chwilę…

Wybrano zarząd województwa podkarpackiego
Wiadomości
464 views
Wiadomości
464 views

Wybrano zarząd województwa podkarpackiego

af - 19/11/2018

Podczas pierwszego posiedzenia VI kadencji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni wybrali członków nowego zarządu. W sejmiku VI kadencji zasiada 25 radnych…