Jubileusz 70 -lecia szkoły medycznej w Przemyślu [Galeria zdjęć]

18 listopada 2015

Absolwenci przemyskiego medyka uczcili 70 -lecie swojej szkoły. Była to okazja do wspomnień i przypomnienia najważniejszych momentów w historii tej placówki.

W minioną sobotę, mszą świętą w przemyskiej Archikatedrze rozpoczęto obchody jubileuszu 70 -lecia Szkoły Medycznej w Przemyślu. Główne uroczystości odbyły się w samej szkole, a udział w nich wzięło blisko 500 osób. Wśród nich znaleźli się absolwenci oraz goście, spośród których większość w jakiś sposób była powiązana z tą placówką. Obecna była również żona dr Stefana Kaczora założyciela szkoły.

Jubileusz był okazją do przypomnienia najważniejszych momentów z historii szkoły, które uwieczniono w pokazie filmowym, a także do złożenia gratulacji i życzeń na ręce dyrektor medyka Danuty Suchorzepki. Całość uświetniły występy artystyczne.

O tym jak zasłużona jest ta szkoła dla naszego regionu mówił poseł Andrzej Matusiewicz, który będąc jeszcze radnym współpracował z nią. Zarówno jego matka jak i kuzynki, to absolwentki przemyskiego medyka. Poseł wyraził również nadzieję, że organ prowadzący placówkę sejmik wojewódzki nadal będzie o nią dbał.

Z przemyskim medykiem czuje więź również poseł Marek Rząsa, którego matka była pielęgniarką, a jego pierwsze wspomnienia zabaw wiążą się ze szpitalnymi korytarzami. Pogratulował on dotychczasowych osiągnięć i życzył kolejnych.

W imieniu zarządu województwa w jubileuszu wzięła udział Krystyna Lech, na przestrzeni lat pokazaliście państwo, że nie tylko kształcicie, wychowujecie, ale właśnie potraficie stworzyć taką atmosferę, że chętnie się do tej szkoły wraca.

Zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak mówił o trudzie i ogromie pracy włożonym przez tą szkołę w edukację. Zaznaczył również, że tutejsi uczniowie wychowywani są na dwóch płaszczyznach, tej zawodowej i tej tak ważnej w tym przypadku odnoszącej się do empatii i człowieczeństwa.

Szkoła medyczna w Przemyślu powstała w 1945 roku i ukończyło ją 9995 osób. Obecnie szkoli się tu młodzież na kierunkach takich jak : technik farmaceutyczny, technik masażysta, opiekunka dziecięca, terapeuta zajęciowy, technik elektroradiolog. Dla dorosłych zaś są kierunki: opiekun medyczny, opiekun w DPS, technik usług kosmetycznych, technik sterylizacji medycznej, opiekunka dziecięca. Prowadzone są także kursy w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej.

Anna Fortuna

no images were found