Pod Przemyślem ekshumowano rosyjskich żołnierzy z I Wojny Światowej

18 listopada 2015

W Chałupkach Bełwińskich ekshumowano szczątki żołnierzy rosyjskich. W najbliższą niedzielę odbędzie się ich uroczysty pogrzeb.

W dniu wczorajszym, w Chałupkach Bełwińskich przeprowadzono ekshumację szczątków 5 żołnierzy rosyjskich poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl w 1915 roku. Kości odkryto przypadkowo. Przez kilka miesięcy członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. starali się o uzyskanie pozwoleń na ich ekshumację.

Przy szczątkach znaleziono guziki z wizerunkiem rosyjskiego orła, emblemat z czapki, szczątki podeszwy z buta, a także kociołek z wydrapanym nazwiskiem Kalesnikov.

Wczorajsza ekshumacja przeprowadzona przez członków Stowarzyszenia rozpoczęła prowadzoną przez nich akcję przenoszenia szczątków żołnierzy z okresu I wojny światowej z lasów i pól na cmentarze wojenne.

W najbliższą niedzielę, 22 listopada, o godz.12 na cmentarzu wojennym w Chałupkach Bełwińskich odbędzie się uroczysty pogrzeb wydobytych szczątków. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy z Polski i Rosji w mundurach historycznych.

Orgazanizatorem ekshumacji i pogrzebu jest wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk, Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.