Zaostrzone procedury na polskiej granicy w związku z groźbą terroryzmu

19 listopada 2015

W związku z atakiem we Francji pojawiło się wiele zapytań dotyczących działań Straży Granicznej na Podkarpaciu odnośnie tego zdarzenia. W zaistniałej sytuacji wprowadzono dodatkowe monitorujące działania na granicy państwa, o których informacje są zastrzeżone.

W związku z atakami we Francji Straż Graniczna jest w stałym kontakcie z Centrum Antyterrorystycznym ABW, RCB i innymi służbami krajowymi.

Pozostajemy także w kontakcie z oficerami łącznikowymi w krajach sąsiadujących. Istotny jest tu szybki i rzetelny przepływ informacji – informuje rzecznik prasowy BiOSG mjr Elżbieta Pikor – Taką rolę na granicy spełniają m.in. międzynarodowe centra współpracy. U nas na Podkarpaciu, jest to Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Barwinku.

Straż Graniczna na bieżąco monitoruje także sytuację na granicy państwa. Szczególnie uważnie przygląda się osobom podróżującym z kierunków potencjalnie zagrożonych. Funkcjonariusze są wyczuleni na wszelkie nietypowe lub odbiegające od normy sytuacje. Na granicy państwa są także wdrożone inne monitorujące działania o których ze względów na bezpieczeństwo nie można mówić.