Jubileusz 10 -lecia przemyskiego stoku narciarskiego
Przemyski stok narciarski ma już 10 lat. Jubileusz był okazją do wręczenia statuetek i podziękowań.
W dniu 20 stycznia 2006 r. otworzono w Przemyślu stok narciarski. O tym jak powstawał, zmieniał się wspominano podczas jego jubileuszu, który zorganizowano w przemyskiej Bibliotece Publicznej. Była to również okazja do wręczenia statuetek, podziękowań pracownikom stoku oraz tym którzy w szczególny sposób są z nim związani.
„Loża szyderców”, pamiętamy to miejsce sprzed 10 lat, gdzie gromadzili się przeciwnicy i sceptycy budowy stoku narciarskiego – wspominał podczas jubileuszu p.o. dyr POSiR Marek Osiadacz – Dziś w tym miejscu jest tor saneczkowy będący uzupełnieniem stoku narciarskiego, a część osób, która wtedy krytycznie odnosiła się do jego budowy, dziś jeździ na nartach. Myślę, że gdyby udało się przeprowadzić wśród mieszkańców innych miast badanie jak duży procent z nich jeździ na nartach, Przemyśl na pewno byłby w czołówce. M.Osiadacz przytoczył także słowa Jamesa Madisona Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień. W ciągu tych dziesięciu lat odnotowano 2,5 mln przejazdów wyciągiem. Pomnożono także liczbę miejscowych mistrzów w narciarstwie. W szkółce narciarskiej w naszym mieście obecnie 4 instruktorów szkoli 60 dzieci, a od początku jej istnienia było ich ponad 200.
Jeśli znowu zdobędziemy się na wysiłek i spróbujemy, może już niebawem, gdy nie będzie sprzyjającej aury zimowej będzie można ferie spędzać w ośrodku, który będzie takim właśnie kompleksem rekreacyjnym, sportowym, wodnym, całorocznym. Czego sobie i państwu życzę – mówił prezydent Przemyśla Robert Choma.
Jubileuszu gratulował także marszałek sejmu Marek Kuchciński, życzę młodzieży żebyście pamiętali jakich mamy gospodarzy i stoku i miasta.
W 1923 r. powstało Przemyskie Towarzystwo Narciarskie, o czym przypomniał poseł Andrzej Matusiewicz. Głównym inicjatorem jego powstania oraz wieloletnim prezesem był Julian Kulankowski, nauczyciel języka polskiego w przemyskim I Gimnazjum. W 1924 r. Towarzystwo zostało przyjęte do Polskiego Związku Narciarskiego. Pozycja Towarzystwa przed wojną była bardzo mocna i przez ten krótki okres działania jego członkowie doprowadzili do wybudowania dwóch skoczni, na Kruhelu oraz Lipowicy. Obecnie Towarzystwo jest jednym z organizatorów Mistrzostw Przemyśla w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Prezydenta Miasta oraz Przemyskiej Ligi Szkolnej w Narciarstwie Alpejskim.
Anna Fortuna
no images were found