W przemyskim archiwum otwarto wystawę o miłości w trakcie wojny

7 marca 2016

„Kobieta w sercu żołnierza…Fotografie z atelier z lat 1914-1918”, to wystawa zorganizowana w Archiwum Państwowym w Przemyślu. Można ją oglądać do 15 kwietnia.

Wystawa „Kobieta w sercu żołnierza…Fotografie z atelier z lat 1914 – 1918”, to materiały pochodzące ze zbioru korespondencji z okresu I wojny światowej. Jest to kolejny projekt zorganizowany w ramach obchodów stulecia wielkiej wojny.

Co roku, od 2014 organizujemy tutaj jakieś przedsięwzięcie związane z tym tematem – podczas otwarcia wystawy mówiła dyrektor przemyskiego Archiwum Państwowego mgr Anna Nowak – Nie chcemy tym razem jednak pokazywać działań wojennych, tragicznych faktów z wojny, a bardziej sentymentalne klimaty.

IMG_5967

W czasie wojny życie codzienne miast, w tym również i Przemyśla toczyło się w miarę normalnie, gdyby nie fakt, że mężczyźni byli na froncie. W domu zostawały żony, dzieci, przyjaciele. Ten czas rozłąki pozwalała wówczas przetrwać korespondencja w postaci różnego rodzaju listów, pocztówek, pocztówek fotograficznych przesyłana za pośrednictwem sieci poczt polowych. Dołączane fotografie dodawały żołnierzom na froncie otuchy, były swego rodzaju wsparciem.

Prezentowane fotografie wykonywano w tym czasie wyłącznie w zakładach fotograficznych. W Przemyślu takowe znajdowały się m.in.: w Rynku, w wolno stojącym pawilonie ( zakład powstał w 1864 r. ), przy ul.Mickiewicza 6, ul.3 -go Maja 15 czy też na ulicy Mniszej.

Prezentowana wystawa w przemyskim Archiwum, to przede wszystkim fotografie kobiet, nie tylko ze względu na tytuł ekspozycji, ale również z uwagi na zbliżające się ich Święto, 8 marca. Przedstawia ona wizerunki kobiet : przyjaciółek, małżonek, sióstr i matek fotografujących się w atelier dla swych ukochanych mężczyzn – żołnierzy o czym świadczą wpisy na odwrocie fotografii.

Wystawę można oglądać w przemyskim Archiwum do 15 kwietnia, pon.- pt. w godz.9 – 15.Wstęp wolny.

Anna Fortuna