Jest stanowisko inwestora w sprawie domu na Matejki

31 października 2020

Po naszym materiale ,,Na miejscu starego domu przy ulicy Matejki-stanie nowy”, w portalu społecznościowym, na którym udostępniono artykuł, rozgorzała dyskusja. Części z dyskutantów nie spodobały się plany budowy nowego budynku w kameralnej uliczce.

O planach budowy na ulicy matejki czytaj TU

Otrzymaliśmy pisemne stanowisko inwestora, w którym odniesiono się do sprawy. Jak zapewnia firma Infores Management sp. z o.o., budynek stanowić będzie jasny punkt na mapie Przemyśla, a aktualny stan starego budynku jest ,,agonalny”.

Nasza firma uczestniczy w życiu gospodarczym naszego miasta od niemal 25 lat. Zależy nam na dobru Przemyśla, jak każdemu mieszkańcowi. Pragniemy uspokoić wszystkich zainteresowanych mieszkańców – kamienica, którą budujemy przy ul. Matejki 3 w Przemyślu będzie stanowić jasny punkt na architektonicznej mapie miasta. Aktualny stan techniczny tego miejsca jest agonalny. Kategorycznie nie nadaje się ona do odnowy i w każdej chwili grozi zawaleniem stanowiąc zagrożenie dla otoczenia. Projekt naszej kamienicy to tylko 6 mieszkań, a nie, jak jest to nieuczciwie wyolbrzymiane, wielki blok mieszkalny

– Mariusz Bodzioch, prezes Infores Management sp. z o.o 

Firma podkreśla, że inwestycja była skonsultowana z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Beatą Kot.

Posiadamy prawomocne pozwolenie na budowę zatwierdzone przez wszystkie wymagane urzędy i instytucje. Od samego początku projekt jest pod nadzorem Wojewódzkiej Konserwator Zabytków Pani Beaty Kot. Wizualizacja, udostępniona dzięki naszej uprzejmości, jest tylko jedną z wielu dyskutowanych koncepcji wykończenia kamienicy. Kwestie koloru, elewacji, dachu, detali i elementów estetycznych, boniowania kamienicy, jest i będzie na bieżąco ustalane z jedyną kompetentną do tego osobą i instytucją czyli WKZ w osobie Pani Beaty Kot, z którą to pozostajemy w stałym kontakcie, i której decyzje szanujemy. Ufamy, iż do samego zakończenia budowy wypracujemy zadowalający Panią Konserwator efekt finalny. Informujemy również, że cała kamienica będzie budowana „w stylu”, czyli z elementami elewacji, dachu, okien, barierek nawiązujących do charakteru dotychczasowego budynku i  dzielnicy.

-głosi oświadczenie firmy.

Mariusz Bodzioch zapewnia, że jego firmie leży na sercu dobro miasta, a wszystkie jej inwestycje, mimo że niekiedy na etapie wizualizacji krytykowane, po oddaniu do użytku spotykają się uznaniem.

Po tym, jak plany inwestycji przy ulicy Matejki pojawiły się w przestrzeni publicznej, Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków ,,Opoka” poinformowała, że otrzymuje prośby o uratowanie zabytkowej willi. Z kolei stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla- nie mogąc ,,uwierzyć, że ktoś wyraził zgodę na okaleczenie jednej z najpiękniejszych ulic naszego miasta”- zażądało wyjaśnień od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten w swojej odpowiedzi stwierdził, że najistotniejszy element starej willi zostanie odtworzony, co pozwoli zachować charakter ulicy Matejki.  

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Beata Kot-zdj. WUOZ
Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Beata Kot (zdj. WUOZ)

 

 

biw

zdj.jb