Na miejscu starego domu przy ul. Matejki – stanie nowy.

20 października 2020

Jeszcze przed końcem tego roku zostanie rozebrany stary dom, z jego częścią centralną w stylu z czasów Galicji. Stoi on na północnym stoku wzgórza zamkowego, przy pnącej się ku górze krętej uliczce Jana Matejki, tuż obok eleganckiej dawnej siedziby Wydziału Architektury Urzędu Miasta. 

Dom do rozbiórki znajduje się w ewidencji, ale nie w spisie chronionych obiektów zabytkowych. Narzuca się wrażenie, że jest to dom smutny:  okna zabite deskami, ściany wyraźnie popękane. Według ekspertyzy Straży Pożarnej – budynek grozi zawaleniem.   Infores PoBo Spółka z o.o., od niedawna nowy właściciel  budynku i działki, postawi na tym miejscu  nową  budowlę.  Będzie to budynek mieszkalny, w sumie o trzech kondygnacjach z parkingiem w podziemiu. 

Prezydent Miasta Przemyśla  jeszcze 2 kwietnia br. zatwierdził projekt firmy Infores i wydał pozwolenie na  budowę (w formie przebudowy i rozbudowy, z opcją rozbiórki istniejącego budynku). Aby w wyglądzie nowego budynku przynajmniej częściowo zachować styl  starego domu, inwestor zamierza odtworzyć centralną część starej budowli w formie jakby stylowego ganku. 

 Opinie mieszkańców Przemyśla zapewne będą   podzielone. Dla jednych będzie to, być może, pewien dysonans w dotychczasowym widoku tej  zabytkowej części Przemyśla.  Dla innych, raczej sensowne i estetyczne uporządkowanie miejsca po starym budynku, nie nadającym się już do użytkowania. 

 

 Tekst i zdjęcie – Jacek Borzęcki

(Wizualizacja projektu nowego budynku udostępniona przez firmę Infores PoBo Sp. z o.o.)