Fatalny wynik Przemyśla w rankingu Rzeczpospolitej. Miasto w ogonie polskich miast.

5 listopada 2020

 

Przemyśl zajął trzecie od końca miejsce w rankingu Rzeczpospolitej na najlepiej zarządzane miasta na prawach powiatu. W rankingu gazety pierwsze miejsce przypadło Gliwicom, drugie Opolu, a trzecie Sopotowi. Za Przemyślem uplasowały się jedynie Siedlce i Świętochłowice.

Warto odnotować, że przed Przemyślem (63. miejsce), znalazł się bardzo podobny pod wieloma względami Zamość (23. miejsce). Podobnie jak Przemyśl, Zamość to miasto we wschodniej Polsce, które utraciło status miasta wojewódzkiego, znajduje się w orbicie dużego miasta wojewódzkiego i podobnie jak Przemyśl, stara się opierać gospodarkę na wpływach z turystyki.  

Także podkarpackie Krosno znalazło się przed nami, mimo, iż jest to miasto znacznie mniejsze od Przemyśla. Miasto nafty i szkła zajęło 48.miejsce.

Na wyniki konkursu wpływ miały takie parametry jak zdolność samorządu do zwiększania dochodów, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, budowa tzw. społeczeństwa obywatelskiego i infrastruktury społecznej ( np. miejsca w żłobkach i wydatki na sport). Kapituła zwracała także uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska m.in. na problem walki ze smogiem.

Kapituła konkursu złożona była z dziennikarzy Rzeczpospolitej i specjalistów ze Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jej skład weszli także były premier Jerzy Buzek i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Rzeczpospolita oceniała miasta na podstawie kryteriów zgrupowanych w trzech grupach, a informacje pozyskano z Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów i specjalnej ankiety.

Tuż za Przemyślem znalazły się Siedlce, co może o tyle zaskakiwać, iż jest to miasto zamożniejsze od Przemyśla i związane gospodarczo z nieodległą Warszawą. Na ostatnim miejscu znalazły się górnośląskie Świętochłowice, które jeszcze niedawno stały na progu bankructwa. Świętochłowice, po upadku zakładów przemysłowych, stały się jedną z tanich sypialni Katowic ze względu na dobre skomunikowanie Drogową Trasą Średnicową z centrum stolicy Górnego Śląska.

Niedawno informowaliśmy o przyznanej Przemyślowi Perle samorządu, która jest wyróżnieniem Dziennika Gazety Prawnej. Ponieważ zainteresowały nas powody, dla których miasto zostało wyróżnione, zwróciliśmy się o udostępnienie wysyłanej przez magistrat ankiety. Jak dotąd nie uzyskaliśmy odpowiedzi w tej sprawie.  Po opublikowaniu rankingu Rzeczpospolitej zaskakiwać może rozbieżność w ocenie naszego miasta przez różne kapituły.

Ranking Samorządów Rzeczpospolitej jest uznawany za jedno z najbardziej wiarygodnych zestawień oceniających jakość polskich samorządów. Wypada mieć nadzieję, że w najbliższych latach Przemyśl poprawi swoje wyniki i przynajmniej zbliży się do takich miast jak Krosno i Zamość.

 

 

B.Wilk