Tajemnicza ,,dziesiątka” Bakuna.

28 października 2020

Za dwa lata rządów Przemyślem, prezydentowi Wojciechowi Bakunowi Kapituła Rankingu Perły Samorządu Gazety Prawnej i firmy doradczej Deloitte, przyznała 10 miejsce wśród najlepszych włodarzy miast liczących do 100 tys. mieszkańców. Służby prasowe nie omieszkały pochwalić się sukcesem przed mieszkańcami miasta, którzy, tak jak i my, zastanawiamy się, czym prezydent zyskał sobie uznanie komisji konkursowej? Tu należy zauważyć, że nie było możliwości zgłoszenia się do rankingu na najlepszego włodarza miasta, bez udziału w postępowaniu o przyznanie tytułu najlepszej gminy. A to wiązało się z wypełnieniem ankiety.

Zwróciliśmy się do służb prezydenta z prośbą o udostępnienie elektronicznej kopii odpowiedzi, jaką wysłano na zaproszenie od organizatora. W odpowiedzi rzecznik prezydenta odesłała nas do… organizatorów. Rafał Zieliński, koordynator rankingu z Dziennika Gazeta Prawna, wyraził zdziwienie taką odpowiedzią Miasta na nasze pytanie. –To ratusz dysponuje kopią ankiety, a redakcję obowiązuje klauzula poufności danych w niej zawartych. Może je udostępnić tylko przemyski magistrat-mówi Zieliński.  Zapytaliśmy jeszcze o uzasadnienie Kapituły 10 pozycji Bakuna.

Nie ma takiego uzasadnienia, gdyż zajęta pozycja wynika z algorytmu i uzyskanych punktów za odpowiedzi na 50 pytań dotyczących życia miasta 

– Rafał Zieliński z Dziennika Gazeta Prawna.

Zdaniem organizatora rankingu, miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, wyróżniają się jakością zarządzania, w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia. – Szansę mają wszyscy, skuteczność i pomysłowość nie są bowiem zależne od wielkości, zamożności czy położenia geograficznego- czytamy na stronie internetowej Kongresu Perły Samorządu 2020, gdzie ogłoszono wyniki rankingu. Dowiedzieliśmy się także, że przy ocenie miast i włodarzy brano pod uwagę odpowiedzi w 10-ciu dziedzinach, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców i świadczą o sprawności zarządzania miastem.

Jak się żyje w Przemyślu, i jak jest miasto zarządzane powszechnie wiadomo. Przeważają raczej oceny negatywne, chociaż znajdą się i tacy, którzy będą chwalić prezydenta Bakuna za dwa lata rządzenia miastem i będą gratulować mu rankingowego sukcesu. Jednak większość przemyślan dziwi radosny komunikat Ratusza na ten temat. Dziwi też fakt, że informacja rzecznika jest krótka i lakoniczna, bowiem nie tłumaczy mieszkańcom, jakie to sukcesy i działania Miasta oraz prezydenta zostały docenione przez kapitułę konkursu i zdecydowały o jego pozycji w tym rankingu.

Chętnie byśmy je poznali.

Tym razem, rzecznika prezydenta prosimy publicznie o udostępnienie ankiety konkursowej zgłoszonej do Pereł Samorządów. Chcemy poznać czym chwalił się prezydent Bakun przed komisją konkursową rankingu.

Do tematu wrócimy. Czas bowiem na podsumowanie dwóch lat zarządzania miastem przez Wojciecha Bakuna. Tym bardziej, że mimo zapowiedzi, podsumowania nie było ani po 100 dniach, ani po roku rządzenia Przemyślem. 

 

Mariusz Sidor