Historia z Przemyślem w tle

1 marca 2020

29 marca nakładem Wydawnictwa Kobiece ukaże się książka Sharon Cameron, bestsellerowej autorki New York Timesa, oparta na prawdziwej historii Stefanii i Heleny Podgórskich – polskich bohaterek, które podczas II wojny światowej uratowały od śmierci trzynaścioro Żydów.

Nastoletnia Stefania Podgórska – zwana przez bliskich Fusią – mieszka i pracuje w Przemyślu u żydowskiej rodziny Diamantów, kiedy do miasta wkraczają Niemcy. Opiekunowie dziewczyny trafiają do getta, a ona musi walczyć o przetrwanie swoje i siostry. Ich życie zmienia się pewnej nocy, gdy w drzwiach domu Fusi staje Maks, syn Diamantów, który jako jedyny wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady. Wbrew obwieszczeniom „Kara śmierci dla każdego, kto pomaga Żydom” siostry zapewniają mu schronienie. Z czasem w domu przy ulicy Tatarskiej 3 ukrywają się kolejni Żydzi z getta.

Odtąd każde kolejne pukanie do drzwi może być ostatnim, jakie usłyszą.

Książka Sharon Cameron jest wierna prawdziwej historii mojej rodziny. Autorka stworzyła porywającą opowieść, w której udało jej się ukazać siłę młodej kobiety, mojej Mamy, w obliczu wszechogarniającego strachu. Przekroczyło to moje najśmielsze oczekiwania. 

Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej

Sharon Cameron – amerykańska pisarka, autorka pięciu powieści, laureatka wielu nagród literackich, m.in. Westchester Fiction i Parents 'Choice Gold Award. Jej książki znalazły się na szczytach amerykańskich list bestsellerów New York Times’a, Booklist, School Library Journal i Kirkus. Gdy nie pisze, strzela z łuku albo bierze pod lupę kolejne zakurzone tomy i odkrywa kolejne zapomniane historie. Mieszka z rodziną w Nashville, w stanie Tennessee.

Tłumaczenie: Sylwia Chojnacka

Premiera: 29 marca 2020

Artykuł sponsorowany